Започва най-мащабното българско събитие в Северна Америка – фестивалът "Верея"
Всяка година фолклорният фестивал "Верея" запазва атмосферата си, но и поднася нещо различно. Форумът дава сцена за изява на танцови трупи от цяла Америка, които изпълняват български фолклор. "Преди Covid пандемията бяхме ги изнамерили в Северна Америка – САЩ и Канада –100 състава" – споделя Константин Маринов. Сега обаче бройката им се е свила докъм 60, като 10-15 са съставени изцяло от американци, а заниманията им с балкански и в частност български фолклор имат десетилетна традиция.
Събитията от фестивала "Верея" тази година се простират в рамките на четири дни от 25 до 28 април. "Предвиден е семинар с хореографа доц. Георги Гаров от Югозападния университет в Благоевград. Също така имаме изложба – за първи път ще се покажат картини и дърворезба, с които специално за фестивала ни гостува галерия от България"– пояснява Константин Маринов, а що се отнася до участниците допълва:
"Опитваме се да показваме колкото се може повече млади състави, даже и детски. Тази година отново ще участват ансамбъл “Етник театър” от Минеаполис – съставен изцяло от американци, но играят наши танци, млади хора. Отделно имаме нови състави, като “Зорница “ от Монреал, там пък са само студенти, българчета. Имаме друг състав от Калифорния – училище “Хан Аспарух”, деца, които идват за първи път…Просто искаме по някакъв начин да стимулираме младите, за да могат да продължат."
Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...