Православната църква прославя Велика събота като най-благословения седми ден, в който Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света.
Положен в гроба, духът на Исус Христос е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това обаче ще се случи в неделята, наречена с най-краткото име – Великден.
На Велика събота църковното богослужение започва рано сутрин и продължава до края на деня. Така последните съботни песнопения се сливат с възкресните и свършват при звуците на тържественото “Христос воскресе!”.
Великденското богослужение в храм-паметника “Св. Александър Невски” ще бъде отслужено от наместник-председателя на БПЦ - врачанския митрополит Григорий, заради неотдавнашната кончина на патриарх Неофит. За богослуженията ще бъде използван благодатния огън, който беше донесен през м.г. от Йерусалим.
Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..