Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икони на светци воини в изложба на варненския Военноморски музей

Снимка: БТА

“Светци – воини и покровители на бойното поле” се нарича изложбата, с която Военноморският музей във Варна отбелязва Деня на храбростта и празник на българската армия.

Експозицията включва 33 икони с образите на най-почитаните у нас светци воини, изографисани с копие, меч или кръст в ръка.

Най-старата икона е от XVIII век и на нея е изобразен Св. Георги, каза директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева. Тя припомни, че светецът – патрон на българската армия, както и останалите светци воини в своето земно житие са били военнослужещи, а след канонизацията си се превръщат в небесни закрилници на нашите военни, както в битка, така и в мирно време. 

Публиката има възможност да разгледа избрани иконографски произведения от колекциите на Музея на Възраждането “Иларион Макариополски“ в Елена, на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и на Художествената галерия в Казанлък.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Коопродукция с българско участие е отличена със „Златната палма“ в Кан

"Човекът, който не можа да мълчи" на режисьора и сценарист Небойша Слижепчевич спечели наградата "Златна палма за късометражен филм" на кинофестивала в Кан. Филмът е продуциран от Хърватия, Франция, Словения и Националния филмов център на България...

публикувано на 26.05.24 в 10:21
Бетани Хюз

Съкровищата на България "грейнаха" в предаването на Бетани Хюз навръх 24 май (ВИДЕО)

Емблематичният археолог и пътешественик проф. Бетани Хюз се отправя на вълнуващо пътешествие из България в новия епизод на "Съкровища с Бетани Хюз", който бе излъчен на празничния 24 май по канал Viasat History. Епизодът беше очакван с нетърпение от..

публикувано на 25.05.24 в 08:30
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15