Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското школо в Кеймбридж празнува десети рожден ден

22
Снимка: БНУ "Св. Иван Рилски" – Кеймбридж

На 11 и 12 май, с празничен спектакъл и международен образователен форум, Българското неделно училище "Св. Иван Рилски" в Кеймбридж отбелязва 10 години от своето основаване. Започнало дейност с едва десетина ученици, днес училището е с филиали в градовете Питърборо и Сполдинг, а общата численост на българчетата, които се обучават в него, надхвърля 120.


"Училището отваря врати през септември 2014 г. – разказва ни училищният ръководител Димитринка Джумакова. – Тогава прекрачват прага му само 11 деца, а към настоящия момент, 10 години по-късно, благодарение на отдадения ни и сплотен екип, училището вече има 2 филиала. През 2017 година училищният звънец събра български деца в Питърборо, а няколко години по късно – през 2022 година – българчета вече се обучават и в Сполдинг".


БНУ "Св. Иван Рилски" във Великобритания е лицензирано от Министерството на образованието и науката на България, член е на Асоциацията на българските училища в чужбина и е официален административен център към Департамента за езиково обучение и продължаваща квалификация на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Понастоящем на трите ни адреса във Великобритания се обучават над 120 деца – обяснява ни училищният ръководител. – Предлагаме обучение на деца и ученици от тригодишна възраст до 12. клас по български език и литература, околен свят, човек и общество, история и география на България. От миналата година успешно стартира и групата ни с преподаване на български като чужд език за деца – ниво А1. Имаме и група за възрастни. И двете се радват на голям интерес. Предлагаме и извънкласни дейности, свързани с разпространението на културата и традициите на България. Формирали сме групи по народно пеене и народни танци, където децата изучават красотата на българския фолклор с преподаватели професионалисти в областта си. Кръжокът ни по родолюбие запознава децата с традициите, културата и обичаите ни чрез изкуството. 


В специални сесии, с помощта на специалист логопед, се фокусираме и  върху трудности при изговор на български говорни звукове и ги съпоставяме с английските фонетични особености. Разбира се, отбелязваме всички наши празници и традиции, като предоставяме възможност на децата да съпреживеят и да се докоснат до българското културно наследство."


Трудно е да се каже какъв е броят на българите в Кеймбридж и в останалите населени места във Великобритания, които българското училище покрива. Но "предвид това, че Кеймбридж е исторически и световноизвестен образователен център, град, който пленява с космополитен дух, не е изненада и че привлича все повече българи" – коментира Димитринка Джумакова и допълва:

"Присъствието на българи в района непрекъснато нараства и това се вижда от увеличаващия се брой на децата, записани в нашето училище. От 10-11 деца през 2014 г. днес можем да се похвалим с повече от 120 за трите ни адреса, като в Кеймбридж в момента имаме около 70 деца. Това е показателно и за броя на българите. Трябва да имаме предвид, че това са млади, образовани и реализирани хора, които успешно се вписват в културното многообразие на града, но същевременно гордо пазят своята българска идентичност и се стремят да я предадат на децата си. Всяка събота някои от тях пътуват повече от час в една посока, само и само да доведат при нас децата си. Всичко това е зареждащо и ентусиазиращо. Българската общност като цяло е доста обединена. Заедно организираме празници, тържества, чествания и сме един прекрасен пример за сътрудничество в голямото българско семейство зад граница."


Питаме училищния ръководител на БНУ "Св. Иван Рилски" във Великобритания и от какво са мотивирани децата, за да посещават неделното българско училище.

"Както знаете, през седмицата нашите ученици са част от английската образователна система и за тях съботата е 6-и учебен ден. Често водещият мотив е желанието на родителите им те да съхранят българското си самосъзнание. Но виждаме и че нараства интересът у самите деца да изучават езика на родителите си, както и да могат свободно да общуват с роднините си в България. Когато прекрачва за първи път прага на българското училище, всяко дете го прави с лека несигурност, именно поради факта, че те растат, учат и живеят в чуждоезикова среда, с умения за общуване на английски език. Някои от тях нямат опит с българския език, особено ако са от семейство със смесен брак. Но ние ги посрещаме с много любов и търпение, поощряваме всяко тяхно постижение и те бързо придобиват увереност, адаптират се към новата среда. И най-хубавото – създават нови приятелствa, което води до засилване на техния интерес и мотивация. Именно затова и този шести учебен ден за тях се превръща в очакван и своеобразен съботен празник на българския език."


Все по-трудно е да се задържи вниманието на децата дълго време. В БНУ "Св. Иван Рилски" го правят освен с много любов, и с помощта на интерактивните методи да преподаване, които са съществена част от педагогическата им практика.


"Широко застъпени са интерактивните и аудио-визуалните методи, игровите форми, особено при по малките ученици. Самите ни учители имат добро теоретично и практическо познание с боравенето със съвременни образователни технологии. Понякога включваме и методи, вдъхновени от местната образователна система, които адаптираме към българския контекст. Нашата цел е да превърнем съботните дни за децата в едно положително и вълнуващо преживяване. И, ако детето си тръгне с усмивка, значи ние сме си свършили добре работата, доближили сме се до мисията си – да запазим и да разпространим българския език и да съхраним родовата си памет и националната си идентичност."

Празниците за 10-ата годишнина от началото на българското школо в Кеймбридж започват на 11 май с тържествен концерт във внушителната университетска църква Great St.Mary’s Church. Специален гост на вечерта е Хор "Нуша", с диригент Нели Андреева.

Хор „Нуша”
На 12 май в разположения до река Кам хотел Градуейт ще се състои и образователен форум с международно участие на тема: "Неделните училища – пример за ползотворно сътрудничество между държава, НПО и чужди образователни системи, които залагат на двуезичното обучение". Съорганизатори на Форума са МОН, ИАБЧ, АБУЧ, СУ "Св. Климент Охридски”, Издателство "КЛЕТ”, БУ "Иван Станчов” към Посолството на България в гр. Лондон, БНУ "Слово” в гр. Оксфорд.

Специални гост-лектори са проф. д-р Йонгкан Лиу – преподавател по приложна лингвистика и езиково обучение в Кеймбриджкия университет и доц. Лоти Хор от Факултета по образователи науки в Кеймбриджкия университет и лектор по образование в ранна детска възраст в Университета "Мидълсекс" – Лондон. Българските лектори на форума са доц. Венера Матеева-Байчева и гл. ас. д-р Катрин Костова от Факултета по славянски филологии на СУ "Св. Климент Охридски".

Снимки: БНУ "Св. Иван Рилски" – Кеймбридж, facebook.com/nushachoir




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05

Децата от Цариброд се забавляваха на новогодишен карнавал

Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..

публикувано на 31.12.24 в 11:09

Изпълнителната агенция за българите в чужбина изпраща една успешна година

Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което..

публикувано на 30.12.24 в 09:10