"Сдружението на българите на остров Крит" (гр. Βουλγαρική Ένωση της Κρήτης) вече девет години полага усилия да бъде мост между България и сънародниците ни в най-южната гръцка територия, замествайки понякога най-нужния елемент – държавата. Сред целите, които си поставя, е да защитава правата на българските граждани на острова, но и да съхранява родните традиции и обичаи сред диаспората.
На остров Крит живеят близо 20 хил. българи. Мнозина от тях изпитват необходимост да общуват със свои сънародници, затова и чрез различни мисии сдружението успява да ги обедини в общност. Една от най-важните безспорно е свързана с българския език, просвета и култура.
В българските неделни училища се обучават около 200 деца – част от тях напускат страната ни и заедно с родителите си се заселват за постоянно на острова, а други са родени там.
"От последните две-три учебни години има около 20 български деца, които кандидатстваха в български университети и днес са студенти във Варна, Пловдив и София – казва председателят на сдружението. – Това е положителен факт, но като цяло диаспората не се замисля на този етап за връщане в родината. Трудната криза покрай коронавируса и въобще икономическата криза в Гърция накара много хора да заминат за Централна или Западна Европа. Големите разстояния, високият стандарт на живот и ниското заплащане заради незнаенето на езика и липсата на документи ги принуди до няколко години да се приберат на остров Крит, а някои и в България. Интересното е, че не всички успяха да се адаптират по родните места и се завърнаха."
България е залепена за Гърция и ние сме малко привилегировани. Така Петър Анастасов обяснява лесното приспособяване на сънародниците ни към гръцкия начин на живот.
"Българската и гръцката кухня са много близки, а климатът е почти аналогичен с изключение на Крит, където е много топло – продължава той. – Така че на нас не ни липсва толкова българското, още повече, че нашият манталитет е сходен, и християнската религия, обичаите и църковните празници са ни еднакви."
Според Петър Анастасов активните сънародници по света повече се интересуват какво се случва в България, отколкото самите българи в страната. И дава пример как десетки и дори стотици пъти му се е налагало да проследява обсъждания на парламентарната Комисия за българите в чужбина.
"Ние сме принудени да слушаме определени неща, които ни засягат – добавя председателят на сдружението. – Обикновените граждани със сигурност познават лицата на политиците и политическите партии, но интересът към изборите е изключително нисък. Създадохме изборни секции във всеки град и през последните пет-шест години всеки има възможност да гласува. Първоначално агитирахме, но впоследствие спряхме, защото се получава парадокс – хората си мислят, че имаме някаква изгода. Така че сега разчитаме единствено на личното самосъзнание. На последните избори имахме най-ниска избирателна активност в сравнение с вота отпреди пет години, тъй като хората се отвратиха от всичко случващо се."
От какво най-много се вълнуват българите на острова? "От това, което пряко е свързано с тях – как да си получат здравните осигуровки, кога ще дойде консулът, т.е. засягат ги административните въпроси", отговаря Петър Анастасов.
Така и нерешен остава въпросът с липсата на консулска служба на остров Крит, и сънародниците ни продължават да разчитат на консулските дни, за да извадят нужните им документи. За разлика от административните въпроси, при образователните всичко е наред, връща темата председателят на Сдружението на българите там.
"През м.г. 22 деца се явиха на изпит по В2 към Департамента за езиково обучение на Софийския университет и получиха ниво за владеене на български език – казва с гордост Петър Анастасов. – Това означава, че се вижда крайният резултат, че го има ефекта на това, което се опитва да направят държавата и Министерството на образованието и науката, защото тези 400 училища са реални и съществуващи. Надявам се програмата "Неразказаните истории на България" да се развие и по страничен път да успяваме да привлечем децата към някакво преживяване или събитие, а не да говорим само на сух български език."
Накрая председателят на сдружението дава един положителен пример за успешно сътрудничество с българската държава. По програма на Министерството на образованието и науката учители от българските училища зад граница вече специализират в Софийския и в Пловдивския университет как по-ефективно да обучават децата. "Нуждаем се да получим по-високо ниво на преподаване, защото повечето от нас са аматьори ентусиасти, които се мъчат да научат нужните неща най-вече чрез споделен добър опит от колеги", добавя Петър Анастасов.
Първи януари е наситен с много емоция, очакване и радост, свързани с надеждата за благодатна година, в която всеки член на семейството да бъде здрав и да постига мечтите си. В българския празничен календар 1 януари е известен като Сурва, а също и..