В деня, в който православната църква почита светите равноапостоли Кирил и Методий, в Атина започна Международният научен форум „Пътят на светлината“. Откри го вицепрезидентът Илияна Йотова, под чийто патронаж е събитието, предава пратеникът на Радио България в гръцката столица Весела Кръстева.
„Това е светъл празник, защото цял ден ще говорим с вас за България. Ще говорим за история, ще говорим за цивилизация, за писменост, книжовност и култура – такава, каквато преди повече от 11 века е създадена и която се разпростряла своето влияние далеч извън пределите на тогавашна България – предели, които днес можем само да гледаме, да оценяваме и да се чудим как в онези години, как това влияние и тази култура са могли да достигнат такива големи мащаби“ – каза Илияна Йотова.
Вицепрезидентът подчерта и ролята на българските неделни училища зад граница за съхраняване на националната ни идентичност, и в частност – значението на БНУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Атина, което вече 20 години дава знания на български деца по език, култура, история, география, фолклор.
Илияна Йотова подчерта и значението на делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, благодарение на което днес над 300 милиона души по света пишат на кирилица.
„Кирило-Методиевото дело трябва да се знае, трябва да се изучава. За да се гордеят нашите деца с тази история и с тази култура – така както Паисий Хилендарски в своята „История славянобългарска“ казваше, че от всички народи от българите вси славяни първо са научили четмото и писмото“ – посочи вицепрезидентът.
Форумът в Атина се подкрепя от посолството ни в Гърция, а негови съорганизатори са Кирило-Методиевският научен център при БАН, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Асоциацията на българските училища в чужбина. Събитието е част от програмата по отбелязване на 20-годишнината на Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина. Медиен партньор е Българското национално радио чрез програмата си за чужбина „Радио България“.
Снимки: Весела Кръстева
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..