Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когнитивно нетърпение, ниска самооценка, чалга култура… какъв е проблемът с децата ни?

Снимка: БГНЕС

Близо 10 на сто от 11-годишните у нас поне два пъти в живота си са били… пияни, 18% от момчетата и 13% от момичетата са пушили тютюневи цигари, а цели 19% от 15-годишните са употребявали канабис, сочи международно изследване на здравното поведение при деца в училищна възраст (HBSC).  В това отношение България е "недостижима" спрямо страните от Европа и Канада, където средният показател е от 1% до 3% за тази възрастова група. Според анализатори тревожната тенденция се задълбочава. Да не говорим, че не за пръв път българчетата попадат в подобни нерадостни класации.


Отношенията вкъщи и обществото, което неглижира възпитанието на подрастващите са най-често сочените причини. Детският психолог Димитрина Проданова твърди, че ежедневно разговаря с подрастващи, които наистина употребяват, понякога и злоупотребяват с такива вещества. Но в същото време в кабинета ѝ идват много талантливи, всестранно развити деца, които споделят, че се чувстват аутсайдери на обществото и на т.нар. чалга култура, която не е само музикален стил, а модел на поведение:

Димитрина Проданова е детски психолог с дългогодишна практика и автор на книги за детската психика и депресията.
"Ако направите анкета за какво мечтаят 11 до 14-годишните у нас, момчетата ще ви кажат, че искат да станат геймъри, а момичетата – най-вече инфлуенсърки. И какво стои в техните глави?  "Искам да съм популярен и да изкарвам пари по възможност без да работя". А в училище им е скучно, защото насреща не им се предлага нещо, което да стимулира будните им мозъци. Те имат нужда от актуализация на начина на поднасяне на информацията. Какво става с един 11-годишен, ако пред него застане учител, който не му представя материала по адекватен начин? Мотивацията тотално пада" – казва Димитрина Проданова. 
Разбира се, социалните медии си казват думата. Висенето пред екраните няма как да не се отрази на детската психика и поведение. Затова подрастващите търсят все по-ярки емоции и нови преживявания:


"Напоследък се появи терминът "когнитивно" нетърпение. Нашите деца са деца на ТikТок културата. Трябва нещо да се случи до 10 секунди и очакват следващата стимулация, т.е. техните мозъци покрай въпросните технологии, които навлизат широко в живота им, започват да работят на други честоти" – казва Димитрина Проданова.

Извън екраните всичко им е сиво и скучно. Но не само! В основата на ниската мотивация е ниската самооценка, която може да предизвика проблемно поведение или употреба на психоактивни вещества. Но ако от най-ранна възраст детето се поощрява да си вярва, да се харесва и да развива силните си страни и талантите си, няма да се стига до тези тъжни статистики, твърди психоложката. Защото децата имат нужда от търпение и внимание, но родителите все бързат, все са заети и угрижени. "Когато дойдат в кабинета ми, те не могат да спрат да говорят и споделят: Тук съм при теб за един час и ти си изцяло на мое разположение, възрастен ме слуша и се интересува от мен. Вкъщи не е така", казва Проданова и добавя:


"Сякаш българските родители масово не могат да създадат пространство за децата си, пространство на спокойствие и уединение, в което да си общуват. Може би другите общества си имат друг вид култура, съвсем друг режим на функциониране. И още нещо: родителите у нас нямат тази култура да се грижат за връзката с партньора. Много е важно майката и бащата на детето да си отделят време и пространство само за тях двамата, за да си "захранват батериите". Защото щастливите родители имат щастливи деца, а спокойните родители – спокойни деца" – каза в заключение Димитрина Проданова.

Вижте още:

Снимки: Венета Николова, БГНЕС, freepik.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България. Изградени са просеки около териториите със стари мини, останали от войните, които са и от двете страни на границата, заяви пред журналисти на летище "Пловдив" министърът на вътрешните работи Калин..

публикувано на 23.07.24 в 15:30

Български адвокати все по-често търсят работа в чужбина

Все по-значителен брой адвокати, макар и вписани в българските адвокатски колегии, започват да работят за чужди компании или чужди адвокатски дружества дистанционно или дори емигрират и се установяват постоянно извън страната, съобщава онлайн изданието..

публикувано на 23.07.24 в 15:03
Откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища зад граница

Българското образование в чужбина не може да разчита само на възрожденски ентусиазъм

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/ 2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента , като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от..

публикувано на 23.07.24 в 13:25