Изложба "Неразказаните истории на българите"е подредена в Европейския център за архитектурно изкуство, дизайн и урбанистика в Атина, Гърция. Събитието е организирано от Културен център "Иван Селимински" и гръцкия център, в сътрудничество с Чикагския музей за архитектура и дизайн "Атенеум"Chicago Athenaeum, Museum for Architecture and Design, Посолството на Република България, Българското министерство на образованието и науката и Атинския университет. Експозицията е част от проекта "Художествено пътешествие. Разкриване на българското творчество в Гърция и по света“, който Център "Иван Селимински" осъществява по програмата на МОН "Неразказаните истории на българите“.
Проектът представя богатството на българското художествено наследство в Гърция и дава възможност българското изкуство да бъде видяно през очите на европейския зрител.
В настоящата изложба в Атина са включени произведения на художника Стоян Донев, в чиито картини намират отражение гръцката природа, маршрути и мечти, на скулптора Христина Келиди-Донева, която създава неповторима триизмерна "поезия" от метал, пластмаса, керамика, стъкло и дърво, на световно признатия илюстратор Светлин Василев и на художника Мартин Кръстев.
Изложбата беше официално открита от посланика на Република България в Гърция Валентин Порязов, председателя на Център "Селимински" Мая Лунголова и Генчо Банев – преподавател по българистика в Департамента по руска филология и славистика на Атинския университет и посланик на програмата "Неразказаните истории на българите" за Гърция.
Сред присъстващите бяха също Татяна Мухлова – съветник по политически и културни въпроси и образование в българското посолство в гръцката столица, Мими Ничева, председател Културно-просветно дружество "Будители" и училищен ръководител на БНУ " Св. св. Кирил и Методий”. Гости на откриването бяха и председателят на Гръцко-българското сдружение за култура "Паисий Хилендарски” Жулиета Джунова, Пламен Симеонов, представител на БНУ "Паисий Хилендарски”, педагогическият състав на НУ "Васил Левски“, студенти по българистика в Департамента по руска филология и славистика на Атинския университет и много приятели на българската култура и изкуство.
Самите автори приветстваха лично гостите и споделиха развълнувани радостта си от срещата с българската и гръцка публика – сподели за Радио България г-жа Мая Лунголова от Център "Иван Селимински".
Стоян и Христина Доневи отбелязаха, че творците говорят чрез своите произведения и се вдъхновяват от преживяното и срещите, които претворят в изкуство. Светлин Василев изрази вълнението си от срещата със свои колеги – българи, творци в Гърция, и с българската публика, която след доста години се запознава с изкуството му. Десетки негови книги са издавани в Гърция и по света. Творчеството му отдавна е минало пределите на България, но илюстраторът подчерта, че смята за важно българите да пазят своята култура и език, където и да се намират и творят.
Събитието постави и едно ново начало за Културния център "Иван Селимински“ в ролята му на издател. Присъстващите имаха възможност да видят първата издадена от Центъра книга-каталог "Петима български разказвачи на образи“, в която творчеството на известни в Гърция български творци е "разказано" чрез техни произведения и споделени истории, в контекста на културната дейност на българите в страната.
Изложбата "Неразказаните истории на българите" в Атина може да бъде разгледана до 2 юни от сряда до неделя между 12:00–19:00 часа.
Снимки: Център "Ив.Селимински"- АтинаЕдно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
33 български неделни училища и 8 български лектората в чуждестранни университети изготвиха материали, които разказват за неизвестни факти от живота и творчеството на знакови български личности и събития в България и чужбина. Всички те са част от..
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
Изложба с живопис и скулптура на българския творец Андрей Лекарски ще бъде открита на 21 ноември от 19.00 часа, в посолството ни в Лондон, Великобритания..
Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г...