Изложба "Неразказаните истории на българите"е подредена в Европейския център за архитектурно изкуство, дизайн и урбанистика в Атина, Гърция. Събитието е организирано от Културен център "Иван Селимински" и гръцкия център, в сътрудничество с Чикагския музей за архитектура и дизайн "Атенеум"Chicago Athenaeum, Museum for Architecture and Design, Посолството на Република България, Българското министерство на образованието и науката и Атинския университет. Експозицията е част от проекта "Художествено пътешествие. Разкриване на българското творчество в Гърция и по света“, който Център "Иван Селимински" осъществява по програмата на МОН "Неразказаните истории на българите“.
Проектът представя богатството на българското художествено наследство в Гърция и дава възможност българското изкуство да бъде видяно през очите на европейския зрител.
В настоящата изложба в Атина са включени произведения на художника Стоян Донев, в чиито картини намират отражение гръцката природа, маршрути и мечти, на скулптора Христина Келиди-Донева, която създава неповторима триизмерна "поезия" от метал, пластмаса, керамика, стъкло и дърво, на световно признатия илюстратор Светлин Василев и на художника Мартин Кръстев.
Изложбата беше официално открита от посланика на Република България в Гърция Валентин Порязов, председателя на Център "Селимински" Мая Лунголова и Генчо Банев – преподавател по българистика в Департамента по руска филология и славистика на Атинския университет и посланик на програмата "Неразказаните истории на българите" за Гърция.
Сред присъстващите бяха също Татяна Мухлова – съветник по политически и културни въпроси и образование в българското посолство в гръцката столица, Мими Ничева, председател Културно-просветно дружество "Будители" и училищен ръководител на БНУ " Св. св. Кирил и Методий”. Гости на откриването бяха и председателят на Гръцко-българското сдружение за култура "Паисий Хилендарски” Жулиета Джунова, Пламен Симеонов, представител на БНУ "Паисий Хилендарски”, педагогическият състав на НУ "Васил Левски“, студенти по българистика в Департамента по руска филология и славистика на Атинския университет и много приятели на българската култура и изкуство.
Самите автори приветстваха лично гостите и споделиха развълнувани радостта си от срещата с българската и гръцка публика – сподели за Радио България г-жа Мая Лунголова от Център "Иван Селимински".
Стоян и Христина Доневи отбелязаха, че творците говорят чрез своите произведения и се вдъхновяват от преживяното и срещите, които претворят в изкуство. Светлин Василев изрази вълнението си от срещата със свои колеги – българи, творци в Гърция, и с българската публика, която след доста години се запознава с изкуството му. Десетки негови книги са издавани в Гърция и по света. Творчеството му отдавна е минало пределите на България, но илюстраторът подчерта, че смята за важно българите да пазят своята култура и език, където и да се намират и творят.
Събитието постави и едно ново начало за Културния център "Иван Селимински“ в ролята му на издател. Присъстващите имаха възможност да видят първата издадена от Центъра книга-каталог "Петима български разказвачи на образи“, в която творчеството на известни в Гърция български творци е "разказано" чрез техни произведения и споделени истории, в контекста на културната дейност на българите в страната.
Изложбата "Неразказаните истории на българите" в Атина може да бъде разгледана до 2 юни от сряда до неделя между 12:00–19:00 часа.
Снимки: Център "Ив.Селимински"- АтинаГрупова изложба на съвременно изкуство “Срам и вина” се открива днес в Българския културен институт в Берлин. В нея са изложени творби на младите художници Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев. “Срам..
Игралният филм “Защото обичам лошото време” на Яна Лекарска ще бъде представен по време на Европейския филмов фестивал в Стокхолм. Инициативата е на Българското посолство в Швеция в сътрудничество с Националния филмов център към Министерството на..
Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..
Изложба с живопис и скулптура на българския творец Андрей Лекарски ще бъде открита на 21 ноември от 19.00 часа, в посолството ни в Лондон, Великобритания..
Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г...