24 май е обявен за Ден на българското културно наследство в канадската провинция Британска Колумбия. Документът е подписан лично от кмета на Ванкувър, а заслугата за това е на екипа на Генералното консулство на България в Торонто, воден от Велислава Панова.
„Това е исторически момент за българите в Канада, защото се случва за първи път" – каза с вълнение генералният консул в интервю за Радио България, тъй като е резултат от няколкомесечни усилия. По думите ѝ, за първи път община в Канада определя Ден на България, и по инициатива на консулството датата не е случайна, а именно 24 май – Денят на българската просвета и култура.
"На 25 май ще има и специална церемония – първото българско училище във Ванкувър "Св. св. Кирил и Методий“ навършва 30 години и децата са се подготвили със специален концерт. На това голямо за тях събитие ще дойде представител на Общината и ще прочете т.нар. Прокламация, че 24 май е обявен за Ден на българското културно наследство в град Ванкувър" – поясни Велислава Панова.
В самия град Ванкувър живее голяма част от българската общност в Британска Колумбия, която по неофициални данни е между 5 и 6000 души:
"Това е голяма част от хората, които участват в различен тип събития, които за последните 3 години и половина успяваме да организираме именно в тази най-отдалечената провинция на Канада – Британска Колумбия. Това е най-западната провинция, в която започнахме да организираме изнесени консулски дни, които не бяха правени от дълго време. Първите бяха още по време на пандемията от Covid-19. Това беше нещо изключително за хората там, защото имаха достъп до услуги, които иначе се намират на 6 часа път със самолет от тях. А когато ние започнахме да ги правим, реално те трябваше да дойдат в центъра на града и да се представят пред нас, за да извършим услугата. Това ни мотивира да започнем различни инициативи, които станаха доста успешни и продължихме на територията на всички останали 9 провинции, за които генералното консулство отговаря на територията на Канада."
Генералният консул анонсира и още една инициатива, доведена до успешен край – създаването на розови градини в различни градове на провинцията.
"Мога да кажа за първи път във вашия ефир, че български рози ще бъдат засадени пред общината в град Ванкувър. Това е в абсолютния център на града, откъдето ежедневно минават десетки хиляди хора. Вече ги предоставихме на общината като разсад и очакваме да разберем кога ще бъде официалното засаждане. Това се случва за първи път във Ванкувър, иначе вече имаме българска розова градина в град Бърнаби, който се намира на около 40 минути от Ванкувър, също в района на провинция Британска Колумбия. Така че в цяла Британска Колумбия можем да се похвалим, че ще имаме няколко цветни градини с рози от България.
Генералният консул в Торонто уточни още, че това е разсад от рози, засадени и отглеждани от българи в техните домове, а не са специален внос от България, за който са необходими множество разрешителни.
Изглежда климатът им понася добре и им прилича на този в България – казва с усмивка г-жа Панова.
Друга важна инициатива, която набира все по-голяма популярност, е Дни на България в Канада, които се провеждат за трета поредна година.
"На територията на цяла Канада инициативата стана известна, след като открихме три града, свързани с България на територията на провинция Онтарио. Това е най-гъсто населената провинция в Канада, където се намира и Торонто. Градовете са Шипка, Варна и Плевна. Това са 3 селища, които носят своите имена, благодарение на българската история и са свързани с различни етапи от развитието на нашата държава.
Затова ние решихме да се съсредоточим нашите усилия точно в тези 3 града и да организираме първите Дни на България в Канада точно в град Шипка, където дори засадихме шипки като символ на града. Но градът се казва така не заради растението, а заради битката на Шипка и вече всички местни хора знаят това. "
Голяма част от сънародниците ни в Канада живеят там повече от 20-30 години. Профилът им е доста различен – сред тях има както учители и университетски преподаватели, така и работещи в дигиталната сфера, телекомуникациите, строителството и поддръжката. Благодарение на познанствата си, те разказват на много канадци за България, които остават очаровани от страната ни, когато я посетят. През последните години почти няма нови родни емигранти там, а по-скоро е факт обратната тенденция – българи, които имат собственост в страната я продават и се завръщат у нас.
Снимки: БТА, Генерално консулство на България в Торонто, bcsbc.ca
През 2014 г. в град Ричмънд, столицата на щата Вирджиния в САЩ, започва историята на българското неделно училище "Зора". И, ако преди десет години неговите възпитаници са едва 14, днес те са тройно повече. За да заведат детето си на българско..
Българката Ева Бен (Eva Benn) е единствената ни сънародничка, избрана за финалист в световен конкурс за Жена на годината в сфера киберсигурност ("Cybersecurity Woman of the Year") сред стотици талантливи жени от цял свят. Това съобщи във Фейсбук..
Стипендии в размер на 1000 щатски долара връчи Българо-американската полицейска асоциация (Б.А.П.А.) на сънародниците на Ричард Георгиев и Диана Гечева. Това става ясно от публикация във Фейсбук страницата на Асоциацията, цитирана от БТА...
Есенен базар на книгата с участието на български автори от Чикаго организира днес Център „Българика“ (1120 S Elmhurst Rd, Mt Prospect, IL 60056, United..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1..