В навечерието на 1 юни деца от Балетна школа "Маша Илиева" ще представят "Ариел" – спектакъл, вдъхновен от любимия анимационен филм "Малката русалка". Представлението е на 29 май от 19:00 ч. в големия салон на Софийската опера и балет.
Както е известно, пълнометражната анимация на "Дисни" е направена по едноименната приказка на Х. Кр. Андерсен, но само донякъде. Добавени са персонажи, променена е характеристиката на героите и преди всичко – приказката е увенчана с хепиенд. Именно тази версия е в основата на спектакъла, който предстои да видим. Повечето роли – на Ариел, Малкото раче, русалките и пр. – изпълняват възпитаници на Балетна школа "Маша Илиева". А в образите на Цар Тритон, Принца и Вещицата се превъплъщават артисти от балета на Софийската опера.
Спектакълът е посветен на 50-годишнината от създаването на Дом на културата "Средец", където през 1995 г. е основана и Балетна школа "Маша Илиева". В годините през нея са преминали може би хиляди деца, чието обучение е поверено на изтъкнати балетни педагози, призвани да градят у своите възпитаници усет към красота и изящество, чувство за ритъм и изискано поведение, а представленията им са празник за публиката.
"Хората, които са израснали при мен, не е задължително да останат при мен. Задължително е да останат с добър спомен за балета" – казва днес проф. д-р Мария (Маша) Илиева – едно от най-ярките имена в съвременния български балет, основател и художествен ръководител на школата.
Като примабалерина на Софийската опера и балет (от 1990 г.) тя е танцувала всички главни роли в "Лебедово езеро", "Жизел", "Лешникотрошачката", "Дон Кихот" и много други. Днес тя е репетитор на балетния състав там. Проф. д-р Маша Илиева успешно работи и като преподавател в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров”. Според собствените ѝ думи, образованието, което е получила е в основата на нейните артистични постижения, а по-късно – и на успехите ѝ като педагог. На въпроса, какво хората трябва да знаят за нея, отговаря така:
Вижте още събития и теми, свързани с 50-годишнината от създаването на Дом на културата "Средец":
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..