Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София посреща нови гости в Къщата за литература и превод

Снимка: Пиксабей

Преводачите Ян Махей (Чехия), Елвира Борман (Германия), Хана Сандборг (Швеция) ,Хана Карпинска (Полша) и Ливия-Мария Нистор (Румъния) ще са резиденти до октомври в Къщата за литература и превод. Къщата е съвместен проект на фондация "Следваща страница" и Столичната община и работи вече 10 години в дома на известния художник от миналия век Ненко Балкански.
При своя творческия престой в българската столицa гостите ще търсят нови автори и заглавия за превод, които да предложат на чуждата публика и издатели.

Ян Махей е преводач, българист и испанист.

Елвира Борман е литературна преводачка от и на български, която преди години е работила в немската редакция на Радио България – БНР. 

Хана Сандборг е преводачка, преподавателка и изследователка. 

Хана Карпинска е завършила Славянска филология в Ягелонския университет в Краков със специалност български език и литература. Има над 30 години опит като преводач. 

Ливия-Мария Нистор е преводачка и преподавателка, доктор по съвременна българска литература в Букурещкия университет с дисертация за съвременния български роман.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Тракийски мистерии" представя бита, културата и вярванията на древните ни предци

Фестивалът "Тракийски мистерии" за четвърти път ни връща хилядолетия назад по нашите земи с възстановки, в които зрителите не просто се докосват до ритуалите, бита и вярванията на древни племена, но с помощта на художествени похвати стават..

публикувано на 23.08.24 в 09:30

Графити училище във Варна преобръща представите на хората за този тип изкуство

Още от 2019 г. във Варна функционира училище, чиято цел е да пребори стереотипите и представата за графитите като за нещо грозно, мръсно и неразбираемо. Подобно, разбира се, е и отношението към графити-артистите, които, в най-добрия случай, са смятани,..

публикувано на 18.08.24 в 10:15

Режисьорът Еленко Касалийски с филм за дните отвъд предела и живота в българската база на Антарктида

Българската антарктическа база е основана през 1988 година, а от 1993 г. с указ на президента Желю Желев е именувана на Свети Климент Охридски. От тогава до днес в разположената на остров Ливингстън база българските антарктици провеждат множество..

публикувано на 12.08.24 в 12:10