Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от цялата страна поеха по стъпките на Таньо войвода и четата му

Снимка: БТА/ пресцентър Община Разград

От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев.

Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава.



По стария хайдушки път през Дунавската равнина, Лудогорието и Поломието, над 350 ученици от цялата страна ще преминат за 4 дни през 28 населени места и ще извървят 220 км до Керчан баир при с. Априлово, където на 2 юни в 12.00 ч. ще чуят сирените в памет на загиналите за свободата на България.

На 17 май 1876 година, 6 часа преди четата на Христо Ботев да стъпи на козлодуйския бряг, 28 въстаници, водени от войводата Таньо Стоянов, преминават Дунава и стъпват на българска земя при тутраканското с. Пожарево. Това е втората чета на българската емиграция в Румъния, създадена да подпомогне Априлското въстание. Бойният път на четата продължава 11 дни. След 3 сражения войводата Таньо Стоянов загива, а четата е разбита.

Вижте също:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Естер Вилемс – хореограф от Хага: Душата на българина е кодирана в танците

Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..

публикувано на 04.07.24 в 13:55

И български ритми звучаха на детски фолклорен фестивал в Марибор

Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..

публикувано на 28.06.24 в 14:11
Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15