Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и САЩ ще обменят автоматично данъчна информация

Снимка: minfin.bg

България и САЩ вече имат споразумение за регламентиране на автоматичния обмен на данъчна информация. Документът беше подписан от вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и посланика на САЩ в България Кенет Мертен. 

"Административното сътрудничество е ефективен инструмент за противодействие на избягването на данъци. Това споразумение е дългоочаквано и от представителите на бизнеса, като ще доведе до намаляване на административната тежест", заяви Людмила Петкова.

Благодарение на споразумението нашата страна ще получава информация за приходите, дейностите, активите и данъците на големите американски мултинационални групи, които извършват дейност в България. Ще отпадне задължението на местните дъщерни дружества на тези групи да подават отчети по държави съгласно Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, тъй като тази информация ще се обменя на реципрочна основа между двете държави.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министерството на финансите представи проектобюджета за 2025 г.

Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит за 2025 г., което е 3% от БВП. Разходната част няма да надвишава 40 ва сто от БВП. В..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

4% от БВП се падат на аграрния сектор

Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални данни за състоянието на сектора, представени от министъра на земеделието Георги Тахов на..

публикувано на 18.02.25 в 15:10
Ивайло Вълчев, Ирина Недева и Андрей Ковачев

Конкурентноспособността е ключова тема в ЕП според български евродепутати

По време на последната сесия на Европейския парламент в Страсбург бяха представени най-важните параметри в бюджета на ЕС за следващите седем години, изключително сложна процедура, която изисква пълно съгласие между държавите-членки, и е допълнително..

публикувано на 17.02.25 в 11:10