Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има интерес към българската литература в Северна Македония

В Куманово писатели от Балканите обсъдиха ролята на ИИ в литературата

Арлинд Фаризи, Биляна Цървенковска, Пламен Тотев, Владимир Янковски и Ана Йовковска
Снимка: издателство „Персей"

"На фона на сложните политически взаимоотношения между България и Северна Македония прави впечатление, че културата и литературата са крачки напред. Сред най-четените писатели в югозападната ни съседка са Георги Господинов и Алек Попов, в България пък са издавани всички водещи македонски автори", констатират от българското издателство "Персей", което бе сред организаторите на международна среща на писатели от Балканите, посветена на ролята на изкуствения интелект в литературата.

Сашо Тодоровски, Йорданка Белева и Пламен Тотев с Илияна Атанасова и Миряна Симонян от Българския културен център в Скопие

В Международния фестивал на прозата в Куманово, Северна Македония, участваха българските автори Йорданка Белева и Петър Денчев, както и издателят Пламен Тотев, който миналата година получи голямата македонска литературна награда "Рациново признание". Сред останалите автори в събитието бяха Боян Кривокапич – номиниран от Сърбия за Европейската награда за литература 2024, писатели от Северна Македония като Фросина Пармаковска, Владимир Янковски и Живко Гроздановски - председател на Дружеството на македонските писатели, Душко Кръстевски, Арлинд Фаризи и др. Създател на фестивала е Сашо Тодоровски.

Димитър Христов, Катя Лазарова, Маринела Петреска, Пламен Тотев и Светлана Николова

Изкуственият интелект (ИИ) е бил сред основните теми, обсъждани по време на фестивала. Участниците в дискусията са се обединили около мнението, че в създаваните от ИИ текстове липсва емоция и оригиналност, но той се развива изключително бързо и в съвсем скоро време действително може да се превърне в заплаха за авторите, както в момента силно застрашава труда на преводачите, особено тези, боравещи с английски.  В рамките на фестивала се е провела литературна работилница за деца и за творческо писане.

Засилва се българското литературно присъствие в РСМакедония, казват от българското издателство "Персей" и припомнят, че активно работещото от години в Битоля Сдружение за македонско-българско приятелство, ръководено от Маринела Петреска, е създало българско училище, има собствена база и библиотека, а българският флаг се развява наравно с македонския и европейския над централната пешеходна улица в града. През май, пред изцяло македонска публика, Сдружението е представило трима български автори – Димитър Христов, Пламен Тотев и Светлана Николова, заедно с местния белетрист и театрал Сашо Огненовски, а събитието е било почетено и от генералния консул на България Николай Димитров. Тримата български автори пък са гостували на събитие в Българския културен център в Скопие, който успешно си партнира с културните организации в РСМакедония.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Военноморският музей проследява морската история в изложба

По повод празника на Военноморските сили варненският Военноморски музей посреща посетителите с изложбата “Морски ритуали и традиции”. Експозицията обхваща различни периоди от морската история на човечеството и проследява най-интересните обредни..

публикувано на 11.08.24 в 06:00

"Диалог" между корейка и българи в Русенската художествена галерия

Съвместната експозиция "Диалог" на Кънчо Кънев и Валери Лазаров с корейката Чой Джи Юн е представена в Художествената галерия в Русе. "Светът изпитва жизнено важна нужда от диалог и толерантност. В тази напрегната международна обстановка..

публикувано на 10.08.24 в 10:20

Писателки от 7 държави са на творчески лагер в Родопите

Чепеларе се превърна в творческо убежище за 10 писателки от България, Испания, Полша, Украйна, Белгия, Великобритания и Сърбия, предаде БТА. Родопският град е домакин за втора година на резиденцията за писателки "Жени в планината", която се..

публикувано на 10.08.24 в 09:40