Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на преводачите в България стана на половин век!

Снимка: Пресцентър

Съюзът на преводачите в България отбеляза днес с тържествена церемония 50 години от своето създаване. Съюзът е учреден на 5 юни 1974 г. от 246 души - известни на широката общественост университетски преподаватели, поети, писатели и преводачи. Сред тях са били и наши колеги от чуждоезиковите редакции на "Радио България" - единствената българска медия, която в момента разказва за България на 10 езика (броят на езиците е варирал през годините).

"Добрият преводач притежава калейдоскоп от познания за света. Той предава чуждите думи, но не ги реди като на хоро, хванати една за друга, не ги превежда механично по речник, а предава смисъл, философия, послания, въздействие“, заяви в приветствието си към българските преводачи вицепрезидентът Илияна Йотова. 

В словото си тя подкрепи Съюза на преводачите за проекта му "Видимост чрез нови формати и нови публики", чиято основна цел е създаването на електронен регистър на данните за българските преводачи, които са част от културната история на България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В зоопарка на Бургас животни и хора могат да общуват без прегради

Бургаският зоопарк предлага контактни зони, в които посетителите могат да общуват с различни животни, пуснати свободно. Любителите на животните имат възможност да се снимат с тях и да ги нахранят от ръка. Зоните са достъпни целогодишно ,..

публикувано на 14.02.25 в 10:05

Празникът "Любов и вино" съчетава традиции в центъра на София

В дните от 14 до 16 февруари събитие под мотото "Любов и вино" ще позволи на софиянци и гостите на столицата ни да съвместят нашенския празник на виното Трифон Зарезан и западния Свети Валентин, известен като "ден на любовта". То ще се провежда..

публикувано на 14.02.25 в 09:30
Сърце от лед...

Ниски температури и облаци в горещия празник на любовта и виното

През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..

публикувано на 13.02.25 в 18:10