В Швейцария живее голяма общност от активни и високообразовани българи. Част от тях са студенти или вече са завършили престижния Политехнически университет на гр. Цюрих, известен още като "Айнщайнов университет". Част от неговите възпитаници отдавна са се установили в Швейцария, а днес гласуват за български парламент в двете избирателни секции, организирани в този швейцарски град. Тук българите нямат право да гласуват едновременно за национален и за европейски парламент, но пък в граничните на Швейцария градове като Цуг, Базел, Женева, Берн и т.н. сънародниците ни имат право да участват и в двата избора.
"В секция "Цюрих 2" изборният ден започна навреме, но машинният вот се оказа невъзможен, тъй като машината дефектира и остана възможността да се пусне само хартиена бюлетина" – съобщава Веселин Цочев, председател на секционната избирателна комисия, който участва и в организацията на предходните 6 вота за български парламент.
"Голяма заблуда е, че няма за кой да се гласува. Всеки трябва да се запознае с програмата на партията, с хората, и да гласува по съвест. В чужбина нямаме право да гласуваме за отделните кандидати, гласуваме само за партия /или коалиция/. Ако бъде въведен в действие избирателен район "Чужбина", то той ще ни позволи да гласуваме за избираеми кандидати, които живеят в чужбина и да бъдат представители на нашата общност, която е извън страната. По този начин ние ще може да имаме избирателен район, в който да можем да гласуваме преференциално за кандидати, които са излъчени от нашата общност. Не може да отпишем повече от 2 млн. българи, които по една или друга причина живеят зад граница, ако искаме тези хора да се чувстват съпричастни към съдбините на България, а те са и много въвлечени да помагат на България.От историята знаем, че едни от най-големите български патриоти са били изгнаници, а такива има и в момента. Тези хора са напуснали България не от добро, но те милеят за България и имат правото да гласуват. Така че тези партии, които искат да лишат българите зад граница от тяхното право да гласуват, това са партии, които не милеят за България. Защото най-активните и предприемчиви наши сънародници напуснаха страната през последните 35 години и тъкмо към тях трябва да е насочена политиката – да ги приобщава и да се опита да ги върне в страната ни. Ако не физически, то поне като инвеститори и като хора, които разпространяват българщината по света и добрия имидж на България."
Снимки: БТА
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..