По-различен поглед към науката Археология – като основа за комуникация, публично споделяне на европейското наследство, и по-лесен достъп до него – дава инициативата Европейски дни на археологията 2024, която се провежда в редица държави на континента. Българското участие е чрез Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) и обхваща дните от 14 до 16 юни.
Основна цел на Националния археологически институт с музей при БАН е да превърне музейното пространство в място за забавление, комуникация и образование, отвъд националните рамки, приобщавайки широка международна публика към праисторическата, тракийската, късноантичната, средновековната и османската култура на Югоизточните Балкани – съобщават организаторите. Програмата е наситена със събития, насочени към семейства, училища, студенти, историци, музейни посетители и всеки, проявяващ любопитство към световното археологическо наследство.
Любопитните да се потопят в минали епохи могат да направят свободна виртуална триизмерна разходка из Националния археологически музей и поредица от дигитални изложби. Всичко това е възможно чрез представен достъп до дигитални ресурси, дело на екипа учени от НАИМ-БАН и специалисти от фирмата Revival Design. По този начин могат да бъдат разгледани експонатите от основната експозиция на музея, разпределена в четири основни зали – "Праистория", "Трезор", "Централна зала" и зала "Средновековие", където е галерията с източноправославни икони от периода XIV–XVIII в.
В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в "България днес" ще научите повече за начина, по който протичат тези занимания и дълготрайните..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...