По-различен поглед към науката Археология – като основа за комуникация, публично споделяне на европейското наследство, и по-лесен достъп до него – дава инициативата Европейски дни на археологията 2024, която се провежда в редица държави на континента. Българското участие е чрез Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) и обхваща дните от 14 до 16 юни.
Основна цел на Националния археологически институт с музей при БАН е да превърне музейното пространство в място за забавление, комуникация и образование, отвъд националните рамки, приобщавайки широка международна публика към праисторическата, тракийската, късноантичната, средновековната и османската култура на Югоизточните Балкани – съобщават организаторите. Програмата е наситена със събития, насочени към семейства, училища, студенти, историци, музейни посетители и всеки, проявяващ любопитство към световното археологическо наследство.
Любопитните да се потопят в минали епохи могат да направят свободна виртуална триизмерна разходка из Националния археологически музей и поредица от дигитални изложби. Всичко това е възможно чрез представен достъп до дигитални ресурси, дело на екипа учени от НАИМ-БАН и специалисти от фирмата Revival Design. По този начин могат да бъдат разгледани експонатите от основната експозиция на музея, разпределена в четири основни зали – "Праистория", "Трезор", "Централна зала" и зала "Средновековие", където е галерията с източноправославни икони от периода XIV–XVIII в.
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..