Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният археологически музей участва в Европейските дни на археологията

4
Снимка: БГНЕС

По-различен поглед към науката Археология – като основа за комуникация, публично споделяне на европейското наследство, и по-лесен достъп до него – дава инициативата Европейски дни на археологията 2024, която се провежда в редица държави на континента. Българското участие е чрез Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) и обхваща дните от 14 до 16 юни.


Основна цел на Националния археологически институт с музей при БАН е да превърне музейното пространство в място за забавление, комуникация и образование, отвъд националните рамки, приобщавайки широка международна публика към праисторическата, тракийската, късноантичната, средновековната и османската култура на Югоизточните Балкани – съобщават организаторите. Програмата е наситена със събития, насочени към семейства, училища, студенти, историци, музейни посетители и всеки, проявяващ любопитство към световното археологическо наследство.


Любопитните да се потопят в минали епохи могат да направят свободна виртуална триизмерна разходка из Националния археологически музей и поредица от дигитални изложби. Всичко това е възможно чрез представен достъп до дигитални ресурси, дело на екипа учени от НАИМ-БАН и специалисти от фирмата Revival Design. По този начин могат да бъдат разгледани експонатите от основната експозиция на музея, разпределена в четири основни зали – "Праистория", "Трезор", "Централна зала" и зала "Средновековие", където е галерията с източноправославни икони от периода XIV–XVIII в. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25