Държавният хуманитарен университет в украинския град Измаил подготвя откриването на Институт по българистика – това съобщи ректорът проф. д-р Ярослав Кичук. По думите му, университетската общност отделя голямо внимание за развитието на етническата българска общност в Украйна. "Трябва да бъде разработена една действена стратегия за развитието и подкрепата на тази общност, включително и чрез медиите", добави той пред участниците в 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Третият дискусионен панел от форума се проведе в Измаил и бе на тема "Науката и университетите в българските медии".
"Нашият университет е благодарен и на българското правителство, и на българското общество за подкрепата, която дава на Украйна в толкова тежко за страната време. Ние ценим тази подкрепа", каза проф. д-р Ярослав Кичук. Благодарни сме за подкрепата от страна на българските медии, и конкретно на представителите на тези медии, които са тук и посещават нашите събития, добави той, цитиран от БТА.
В района на Измаил живеят много националности, една от които е българската етническа общност, наброяваща повече от 150 000 души. "Ако сметнем и роднините им, жителите стават още повече", каза проф. Кичук. Ръководеното от него учебно заведение чества 85 години от основаването си, а повече от 25 години съществува специалността "Българска филология", която подготвя специалисти за региона.
В днешните условия на руска инвазия тази специалност се подлага на големи изпитания и трябва да се полагат големи усилия да бъде съхранена и да се развива, обясни още ректорът на Измаилския държавен хуманитарен университет. В подкрепа на усилията специалността да бъде съхранена е и идеята за създаване на Институт по българистика.
"Ние сме благодарни за това, че идеята за действения консорциум се поддържа и полагаме много усилия той да бъде създаден и да работи редовно. Този консорциум ще сътрудничи с медиите и ние се обръщаме към нашите правителства да бъде подкрепена тази инициатива" - посочи проф. д-р Ярослав Кичук.
По думите му, подготовката, която предлагат българските университети ще помогне на младите хора от Украйна да допринесат за развитието на обществото и пътя му към присъединяване към ЕС. "В крайна сметка, войната ще свърши и Украйна трябва да започне да се развива, да просперира в следващите години, и това е нашият дълг‘‘, поясни проф. Вълчев. Той обясни, че напоследък е факт тенденция за омаловажаване на българското висше образование, която с помощта на медиите трябва да бъде обърната в противоположна посока.
"Много се радвам на тези срещи с българската общност в различните места, където сме били, и за техните представители, специално в Софийския университет. Те действително ни показват, че леко трябва да се отрезвим като общество", коментира ректорът на СУ. Той отбеляза, че е необходимо да се намерят най-адекватните мерки, чрез които да бъде променена средата в по-позитивна посока от гледна точка на развитието на младите – сложен, труден процес, по който българското висше образование работи интензивно: "Да намериш ключ към душите и съзнанието на младите хора означава да имаш визия за бъдещето", отбеляза проф. Вълчев.
Българските университети са добре познати в Украйна, отбеляза заместник-генералният директор на БТА Евгения Друмева, която бе модератор на панела. По думите ѝ, българската делегация се е срещнала с хора от Украйна, чиито деца, братя, сестри учат в университети у нас, както и с ученици от Болградската гимназия „Георги С. Раковски“, които мечтаят да учат в български висши учебни заведения.
Групова изложба на съвременно изкуство “Срам и вина” се открива днес в Българския културен институт в Берлин. В нея са изложени творби на младите художници Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев. “Срам..
Игралният филм “Защото обичам лошото време” на Яна Лекарска ще бъде представен по време на Европейския филмов фестивал в Стокхолм. Инициативата е на Българското посолство в Швеция в сътрудничество с Националния филмов център към Министерството на..
Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..
Прожекция на филма "Усещане за принадлежност" се е превърнала в своеобразен урок по България за пораснали, оставяйки притихнала залата в края, научи..
Българската пианистка Венета Нейнска ще изнесе тази вечер от 19:30 ч. концерт на сцената на Göteborgs Konserthus, Гьотеборг, Швеция. Тя ще изпълни..