Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ препоръча да се вдигнат осигуровките и пенсиите в България

Снимка: МВФ

Пенсиите да бъдат увеличени чрез вдигане на осигурителните вноски и премахване на максималния осигурителен доход, както и да отпадне максималната пенсия, препоръчват от Международния валутен фонд (МВФ) в анализ на пенсионната система в страната.

Пенсиите в България са ниски спрямо заплатите, а бедността сред пенсионерите е широко разпространена, пише в анализа. Въпреки това нараства дефицитът в бюджета на държавното обществено осигуряване, което би могло да доведе до увеличение на държавния дълг. Според МВФ проблемите в пенсионната система може да бъдат решени чрез увеличаване на стимулите за хората да плащат осигуровки, което ще доведе до ръст на приходите в бюджета, а и на самите пенсии.

Настоящата система насърчава широко разпространената работа без трудов договор, както и неплащането на осигуровки върху част от заплатата. Това отчасти обяснява защо съотношението социални осигуровки към БВП е ниско според стандартите на ЕС и защо само малко повече от половината от населението в трудоспособна възраст прави вноски в задължителната пенсионна система, докато заетостта на населението в трудоспособна възраст надвишава 70%, посочват от МВФ.


Вноските за държавна пенсия в България са само 5% от БВП на страната, при средно 9,5% за страните от ЕС.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пазарът на недвижими имоти замръзна

Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна" на миналогодишните равнища. По данни на Националното сдружение "Недвижими имоти", цитирани от БТА, изключение правят големите градове, където има ръст на броя на сделките. Очакванията са към края на 2024..

публикувано на 28.10.24 в 09:05

Политическата нестабилност е основно предизвикателство пред германските инвеститори в България

Немската икономика се свива, като очакванията на правителството са спадът да възлиза на 0,2% от БВП. Една от основните причини за това са нерешени структурни проблеми, свързани с липсата на енергийна сигурност, прекомерната бюрокрация и недостигът..

публикувано на 24.10.24 в 10:25

Експертни възгледи за финансовата политика на държавата на прага на нов парламент и Бюджет-2025

След изборите на 27 октомври, до края на месеца служебното правителство трябва да представи в Парламента проект на Бюджет за 2025 г. Според някои икономически анализатори у нас, състоянието на план-сметката на държавата през 2024 г. е най-лошото за..

публикувано на 23.10.24 в 11:50