Дванайсетокласници от Първа българска гимназия в Париж пуснаха документално филмче, в което разказват свои истории от годините, прекарани в българското школо. Филмът, озаглавен "Нашата история. Съботна глътка България" е създаден от едно момиче и пет момчета – абитуриенти на Първа българска гимназия във френската столица. Идеята е на преподавателката им Румяна Шибилева.
В края на филмаабитуриентите от Випуск 2024 отбелязват, че „макар да ни е тъжно днес, тези години, така бързо отминали, ще останат едни от най-светлите в нашето съзнание“.
Училището в Париж е част от асоциацията „Български език – език европейски“, учредена през 2006 г., съгласно френското законодателство, отнасящо се до дружествата с нестопанска цел. Здачата и на асоциацията, и на училището е да разпространявата българския език и българската култура във Франция.
През ноември 2006 г. е открито училище „Кирил и Методий“, през септември 2007 г. детската градина „Зайченцето бяло“, а през септември 2016 г. се обособява и „Първа българска гимназия в Париж“, за да отговори по най-адекватен начин на нуждите на учениците. По същата причина училището започва да прави опити за дистанционно обучение още през 2012 год., а през 2013 открива първите си изцяло онлайн паралелки. През октомври 2016 г. открива училище в гр. Тулуза, за да подкрепи усилията на местната българска общност за създаване на образователна структура. През септември 2020 год. открива клон в гр. Лил.
Снимка: Фейсбук страница на БУ "Кирил и Методий" - Париж
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от..