Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Гомотарци пази жива паметта и традициите във винопроизводството, но има и немалко проблеми

10
Снимка: БНР-Видин

Видинското село Гомотарци има странна история. Някога е било на друго място, на километри от сегашното. След като страшна чума поразила голяма част от жителите му, оцелелите решили да изгорят къщите си и да търсят ново място за заселване. Избрали големия речен завой, а високият бряг привличал и заселници отвъд Дунава, където водата често заливала низината. От 1934 г. до 1947 г. днешното северозападно село Гомотарци се е казвало Евдокия по името на сестрата на Цар Борис Трети княгиня Евдокия. А иначе Гомотарци означава шум, врява от събиране на много хора на едно място.


В миналото жителите му са били над 1200, а днес – около 650. Населеното място има множество природни и икономически дадености – плодородна земя, вода в изобилие, близост до областния център Видин. За съжаление обаче училището е било закрито, и днес децата пътуват с автобус до училищата във Видин. Селото има свой герб, на който е изобразен поминъкът в него – пшенични, царевични и слънчогледови насаждения, риба и лозя.

"Сортовете грозде са най-вече италиански – каберне, мерло, а навремето произвеждахме и новоселска гъмза, но инвеститорите започнаха да отглеждат по-качествени и производителни сортове" – обяснява пред БНР Видин кметът на селото Желязко Станков.

Желязко Станков
Що се отнася до работните места в селото, според кмета те са в различни сфери и там безработни почти липсват:

"Поминъкът в момента са лозята, чакаме и дестиларната за алкохол да стане и тя. Имаме две защитени жилища, там работят 12 човека…. Нямаме безработица, има такива, които не искат да работят и чакат на помощи. По програмата за заетост не се отпускат бройки, нямаме хора, които да се грижат за чистотата. Сега, от 1 юли, имаме една бройка, но това е малко."

Храм „Свети апостоли Петър и Павел“
Хората в Гомотарци се гордеят със своя храм "Свети апостоли Петър и Павел". Построен е от местните жители през 1916 година, с желязна конструкция. Изографисан е от дебърския зограф Кръсто Янков. В храма има две камбани, като едната е от Румъния, а сградата е ремонтирана, с обновени стенописи. Кметът изразява задоволството си, че в селото има постоянно действаща здравна служба:

"Голям късмет е и не знам дали го оценяват хората, че имаме на разположение лекар. Имаме и автобус, но той остава без пътници, защото хората пътуват с личните си автомобили."


Активна дейност развива и читалището в селото – разказва секретарят му Искра Пантева:

"В момента имаме певческа група "Дунавия", с която пътуваме по фестивали, сборове. Работя много с децата през ваканциите. Често идва и библиобусът на видинската библиотека. Ние сме едно от големите села и през лятото при нас има много деца, с които можем да работим."


Хората в Гомотарци споделят и част от битовите си неволи, макар да признават, че живеят тихо и спокойно. Сред недостатъците на селото е липсата на добре поддържана инфраструктура, заради ниския бюджет, с който разполага кметът: 

"Пътищата са в много лошо състояние. 50 хиляди лева са капиталовите разходи, на нас ни е дадено 50 хиляди лева да асфалтираме 100 метра и приключваме. Тази година 25 хиляди лева ще се използват за ремонт на салона на читалището и 25 хиляди лева ще се вложат във вътрешен ремонт на сградата на кметството, защото ремонт не е правен от 50 години" – обяснява в заключение кметът Желязко Станков.

Съставил: Йоан Колев

Снимки: БНР - Видин, Пламен Генчев, НЧ ”Просвета-1928” с.Гомотарци


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Предстои застудяване с валежи от дъжд и сняг

В сряда с умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух. Ще бъде облачно, почти навсякъде ще вали и на места количествата ще бъдат значителни. В Предбалкана и по високите полета те ще бъдат от сняг, а в..

публикувано на 24.12.24 в 18:30
Петър Теодосиев

Български учени започват работа по проект за по-чист транспорт и енергия

От началото на Новата година български учени ще работят върху мащабен проект, свързан с водород и водородни технологии, които да помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия, заяви пред БНР Петър Теодосиев, културолог и главен редактор на..

публикувано на 24.12.24 в 15:56
Проф. Румен Попов

Увеличава се броят на кръводарителите

Хиляда кръводарявания повече са направени през последната година в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинската академия, съобщиха от лечебното заведение. “ Прехвърлихме 7 хил. кръводарители – половината от тях традиционно са цивилни..

публикувано на 24.12.24 в 15:47