Турското малцинство в Западна Тракия е приоритет за Анкара
Проблемите на турското малцинство в Западна Тракия са приоритет на Турция в диалога ѝ с Гърция. Анкара ще продължи да се грижи за "своите сънародници" там, както и за "узурпираните права" на кипърските турци. Това заяви турският президент Реджеп Ердоган, цитиран от БТА. Ердоган подчерта, че Анкара използва "развиващия се диалог" с Гърция в контекста на "защитата на правата на турското малцинство в Западна Тракия". В гръцката област Западна Тракия (в североизточната част на страната, близо до турската граница) живее значително и отдавна установено малцинство, което Турция определя като турско, а Гърция като мюсюлманско, съгласно Лозанския мирен договор, в който малцинствата са дефинирани не по етнически, а по религиозен признак. Гражданските права и правото на образование на това малцинство често са повод за нападки от страна на Турция към Гърция, докато Гърция твърдо отрича да се нарушават правата н мюсюлманите и реагира остро, когато те са определяни като турци.
Румъния откри потенциал да се превърне в регионален енергиен хъб
Румъния има потенциал да се превърне във важен регионален енергиен център, а американските инвестиции в сектора ще допринесат за постигането на тази цел. Това обяви румънският премиер Марчел Чолаку след среща с министъра на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм. Американката е в Букурещ за участие в министерска среща на Партньорството за трансатлантическо сътрудничество в областта на енергетиката и климата (P-TECC), съобщава БТА. Чолаку подчерта сътрудничеството на Румъния със САЩ по проект за изграждане на два нови реактора на АЕЦ "Черна вода", която към момента има два действащи блока с канадски реактори CANDU, и за инвестицията в малки модулни реактори в ТЕЦ "Дойчещ". Благодарение на партньорството между румънската компания Nuclearelectrica, управляваща АЕЦ "Черна вода", и американските компании NuScale и Fluor, бившата електроцентрала на въглища в Дойчещ се трансформира в модерна ядрена електроцентрала, като Румъния се оказва в ролята на "пионер в тази област".
За 10 години средната заплата в Сърбия се е вдигнала от 330 на 855 евро
Приравнена към еврото средната заплата в Сърбия се е вдигнала до 855 евро по данни за май, а само преди 10 години тя е била 330 евро. Това съобщи в социалните медии сръбският президент Александър Вучич, уточнявайки, че тези данни говорят, че страната е на добър път. В Белград средната заплата е 1075 евро, в Нови Сад - 982 евро, в Ниш - 813 евро. Целта на управляващите в Белград е до 2027 г. средната работна заплата в Сърбия да стане 1400 евро.
С 80 млн. евро ЕК подпомага достъпа на гърците до по-бърз интернет
Европейската комисия (ЕК) отпуска на Гърция 80 млн. евро, за да ѝ осигури по-бърз интернет. Европомощите се отпускат във вид на ваучери за високоскоростен интернет на физически лица и малките и средните предприятия, предаде кореспондентката на БНР Катя Пеева. Проучване, обхванало 38 страни, поставя Гърция на 29-о място по скорост на интернета. Данните показва също, че гърците трябва да работят 6 пъти повече, отколкото българите, за да си купят един гигабайт за мобилния си телефон. Скоростта на фиксирания интернет в Гърция е наполовина от тази в България, докато скоростта на мобилния интернет е с 36% по-ниска. Таксите за фиксиран интернет също са прекалено високи, сравнени с доходите на гражданите. Европейските ваучери ще покриват само половината от цената за достъп до скоростен интернет.
В Хърватия искат заливът Каринско море да влезе в книгата на Гинес
Хърватия ще кандидатства за Книгата на рекордите на Гинес, където иска да бъде признато, че край нейните брегове се намира най-малкото море в света. Става дума за Каринско море с площ от приблизително 6 кв. км. Въпреки че на практика това е залив, разположен на 30 км източно от град Задар, местните хора го наричат море. Това съобщи БНТ, като уточни, че няколко дълбоки залива по хърватското адриатическо крайбрежие вече отдавна са наричани морета – Новиградско море, Вирско море, Муртерско море. Вписването в книгата на рекордите Гинес ще осигури защита на зоната и ще насърчи туризма. В момента за най-малко море в света е признато Мраморно море в Турция.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: cnn.com, ceenergynews.com, blic.rs, unsplash, TZ ObrovacНа провелите се днес консултации при президента Румен Радев за съставяне на правителство в рамките на 51-вия парламент, лидерът на националистическата партия "Възраждане" Костадин Костадинов заяви, че третата парламентарно представена сила е готова..
На 11 и 12 декември продължават консултациите на президента Румен Радев с парламентарните групи в 51-ото Народно събрание преди да бъде връчен първият проучвателен мандат за съставяне на редовен кабинет. Днес държавният глава ще приеме..
Президентът Румен Радев се срещна с представители на първата и втората по численост политически формации в 51-ото Народно събрание, с което постави начало на консултациите с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия..
Председателският съвет на групата "Обнови Европа" (Renew Europe) в Европейския парламент единодушно реши да препоръча прекратяването на членството на..