Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Екологии на прехода" или как се грижим за материалното и нематериалното си наследство

Творци от Перу, Словакия, Оман и Египет изследват местата за разруха у нас

Снимка: swimmingpoolprojects.org
Изложба насочва вниманието към местата на разруха в България чрез скулптура, инсталация, звук и филм. Експозицията, озаглавена "Екологии на прехода" ще бъде открита на 1 август в столичното пространство Swimming pool, съобщават организаторите.

"Екологии на прехода" представя грижижата от разстояние за материалното и нематериално наследство, което е в постоянна промяна – от историческото название, наречено „прехода“  към процес на преминавания през различни материални състояния, исторически времена и географски места. За целта Кураторският колектив Off-Site кани артистите Николас Кисич Агире  ( Перу), Катарина Бюрин (Словакия/САЩ), Сам Гантус (Оман/ Швейцария), Елица Коева и Манар Мурси (Египет/ Канада) да изградят връзка с конкретни места в България, като заедно с местни жители събират и изпращат материални задания, поверявайки ги на грижите на артистите за периода на тяхното изследване, продължило четири години. Материалните задания са съставени от преносими фрагменти, като тухла от турска баня, растителни проби от изоставена обсерватория от времето на комунизма и пр.. В тези фрагменти речните и почвените терени на крайбрежието, растителният живот, минералната материалност и животинска миграция се преплитат с житейския опит и устната история на хората, отбелязват организаторите. 

Бивайки едновременно отпадък и организъм, подвижните фрагменти, изпратени до артистите, водят към едно по-обхватно разбиране на експерименталната практика на опазване и отношението ѝ към колективната грижа, разказват от екипа.

Изложбата е част от поредица инициативи, ръководени от Off-site – изследователски колектив, съоснован през 2020 г. от Борислав Ангелов, Полин Шонгов и Мая Шопова. С „Екологии на прехода“ те въвеждат алтернативни подходи към архива през призмата на екологичните хуманитарни науки и критичните изследвания на наследството и медиите.
Проектът е реализиран с подкрепата на Национален фонд "Култура".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В София представят книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу

Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..

публикувано на 06.11.24 в 07:05
Снимка: Български културен институт в Берлин

В Берлин показват документалния филм “Йоргос Гунаропулос от Созопол”

Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..

публикувано на 04.11.24 в 15:51
Илияна Йотова

Илияна Йотова открива изложбата със съкровища от Древна Тракия в Лос Анджелис

Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..

публикувано на 03.11.24 в 06:00