Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варна отново дава сцена на творци в областта на експериментална музика

За фестивала RADAR идват 30 музиканти и визуални артисти

Снимка: Facebook /RADAR Festival

Програма, изпълнена с прояви надхвърлящи познатия ни стандарт, това обещават организаторите на фестивала RADAR, който се провежда от 2 до 4 август във Варна. Единадесетото по ред издание обещава да бъде пресечна точка на аудио-визуалните изкуства в рамките на 8 концерта и две творчески работилници, с участието на над 30 музиканти и визуални артисти.

В музикалната програма всеки може да открие по нещо за себе си - от джаз до електронното звучене, както и стилове от ренесанс до авангард и бийтбокс – всичко придружено от светлинна инсталация и видео мапинг.

Основните локации на фестивала са концертната зала на Градската художествена галерия за откриващите концерти в трите фестивални вечери, а по-късните концерти ще звучат в открития двор на Археологическия музей в морската ни столица.

Аки Рисанен

Сред акцентите в програмата е солов концерт на нов клавирен музикален инструмент - Омниверк. Изпълнител е финландският пианист Аки Рисанен. Във Варна идва и германската банда SALOMEA с изпълнения на джаз и електронно звучене. Проектът Concerto delle Donne, или както критиката го определя "вокален ренесансов мистицизъм", е част от класическата програма на RADAR. В него се представя световната оперна прима Клерън МакФадън, която представя по най-добър начин съвременни образци на американската музика.

Снимки: Facebook /RADAR Festival

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Графити училище във Варна преобръща представите на хората за този тип изкуство

Още от 2019 г. във Варна функционира училище, чиято цел е да пребори стереотипите и представата за графитите като за нещо грозно, мръсно и неразбираемо. Подобно, разбира се, е и отношението към графити-артистите, които, в най-добрия случай, са смятани,..

публикувано на 18.08.24 в 10:15

Режисьорът Еленко Касалийски с филм за дните отвъд предела и живота в българската база на Антарктида

Българската антарктическа база е основана през 1988 година, а от 1993 г. с указ на президента Желю Желев е именувана на Свети Климент Охридски. От тогава до днес в разположената на остров Ливингстън база българските антарктици провеждат множество..

публикувано на 12.08.24 в 12:10

Варненският държавен архив илюстрира във фотоси модата от средата на XIX до средата на XX век

“Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX до средата на XX век” е името на изложба, която от днес привлича вниманието на посетителите във варненския Държавен архив. Над 120 снимки проследяват промяната в облеклото, аксесоарите,..

публикувано на 12.08.24 в 07:00