Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председател на КИЦ в Босилеград: След 100 години борба този район трябва да запази своя български характер

Иван Николов, председател в Културно-информационния център в Босилеград
Снимка: БГНЕС

Западните покрайнини трябва да запазят българската си идентичност, история и култура. За това призова в ефира на БНР Иван Николов, председател в Културно-информационния център в Босилеград. "Да се запазят българските организации и сдружения. Винаги съм изживявал България като родина. Роден съм на няколкостотин метра от сръбско-българската граница. Не можеш да се развиеш по друг начин, ако твоите родители винаги са ти казвали, че ние сме част от България, че дедите ми са си дали здравето за освобождението и независимостта ѝ". 

Босилеград е сред най-бедните райони в Сърбия. Българското малцинство там намалява и няма да оцелее без подкрепата на България, казва Николов. "Всеки ден са възможни изненади. Имало е времена, когато полицията нахлуваше в културния център. Изземваше книги, водеха се дела. Все още се водят за щяло и нещяло".

Най-трудното е когато проблемите идват от България, отбеляза той. "Свързани са с поддръжката на българските организации и с  финансирането. България може да помогне като държи отговорни своите политици за това, което правят или не правят за Западните покрайнини и сред българските общности в чужбина. Българските медии трябва да държат непрекъснато отворен този проблем в българското общество".

В Босилеград трудно се намира работа. "Има много деца, които идват да следват в България, много хора, които търсят поминъка си там. 90% от завършващите гимназия в Босилеград кандидатстват в български ВУЗ-ове". Ако районът продължи да се обезлюдява, ще загубим битката, предупреди Николов. "А е важно след 100 години борба този район да запази своя български характер, история и култура". "Българските фирми се опитаха, но не успяха да се установят тук, вероятно поради натиск от страна на сръбската държава", посочва още Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На снимката от ляво надясно: Мирослава Ценова и Ирена Динкова. Снимки, използвани за колаж: Мирослава Ценова

Проектът "Онлайн психолог" помага на сънародниците ни зад граница

Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..

публикувано на 10.02.25 в 18:17

Български учители от цял свят се събират през април в Лондон

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...

публикувано на 10.02.25 в 07:10
Снимка: Българско училище „Иван Вазов” в Париж

Училище "Ив. Вазов" в Париж с вълшебно предизвикателство към пишещите на български деца

Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..

публикувано на 07.02.25 в 15:20