Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата “Св. Иван Рилски” в Старо село почита небесния застъпник на българите

Снимка: БТА

Църквата “Св. Иван Рилски” в троянското Старо село днес отбелязва храмовия си празник. По този случай ще бъде отслужена празнична света литургия за успението на светеца, дал името на храма, както и празнична вечерня.

Необикновена е историята на църквата в Старо село, която дълго време остава неосветена”, разказва отец Марин Божков, който е отговорник за храма. Освен че е единствената в общината, посветена на небесния застъпник на българите Св. Иван Рилски, тя е сред малкото построени след 9 септември 1944 г. В продължение на десетилетия комунистическата власт използва храма като склад, хамбар, добавя духовникът.

Едва през 1993 г. – близо 50 години след издигането й, църквата “Св. Иван Рилски” е осветена и оттогава събира миряни на всеки празник.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

170 години от рождението на слависта и българист Константин Иречек

На 24 юли  отбелязваме 170-годишнината на родения във Виена чешки историк, славист, библиограф и почетен член на Българската академияна науките. Той е син на историка Йосиф Иречек и внук на бележития славист Павел Шафарик. Завършва история във философския..

публикувано на 24.07.24 в 11:52

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43