Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Снимка: БТА

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите нимфи - покровителки на минералните извори, съобщи за БНР доц. Димчо Момчилов, ръководител на проучванията.

"Засякохме нимфеума още миналата година в периферията и сега започнахме неговото разкриване", обясни той. Край култовия фонтан археолозите откриват много антична керамика и монети от I и II в. В тази зона през лятото на 2022 г. бе открит и изключителен посветителски надпис на нимфите от края на І – началото на ІІ в.

Археолозите изследват и средновековен пласт, от който до момента за последните две години има установени пет жилища, част от църква и некропол, които се вместват в хронологическите граници ХІ-ХІІІ в., подплатени с голямо количество художествена керамика, монети и печати.

Археологическите проучвания на "Акве Калиде" се финансират от 2008 година и всяка година се разкриват все повече интересни исторически факти.


Вижте още:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20