Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Снимка: БТА

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите нимфи - покровителки на минералните извори, съобщи за БНР доц. Димчо Момчилов, ръководител на проучванията.

"Засякохме нимфеума още миналата година в периферията и сега започнахме неговото разкриване", обясни той. Край култовия фонтан археолозите откриват много антична керамика и монети от I и II в. В тази зона през лятото на 2022 г. бе открит и изключителен посветителски надпис на нимфите от края на І – началото на ІІ в.

Археолозите изследват и средновековен пласт, от който до момента за последните две години има установени пет жилища, част от църква и некропол, които се вместват в хронологическите граници ХІ-ХІІІ в., подплатени с голямо количество художествена керамика, монети и печати.

Археологическите проучвания на "Акве Калиде" се финансират от 2008 година и всяка година се разкриват все повече интересни исторически факти.


Вижте още:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17