Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1,9% по-скъп природен газ през септември

Снимка: Pixabay

Природният газ поскъпва с 1,9% през септември спрямо предходния месец. Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена от 61,91 лв. на горивото за мегаватчас – без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от регулатора.

На тази цена общественият доставчик “Булгаргаз” ще продава природен газ на крайните снабдители и на клиенти, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

В ценовия микс е включено договореното количество азерски природен газ, доставян по интерконектора “България – Гърция”, което покрива около 79% от потреблението за месеца. Като втори източник “Булгаргаз” посочва подземното газохранилище в “Чирен”.

От комисията обясняват поскъпването със следния факт: поради предложената от “Булгаргаз” цена, която е много по-благоприятна спрямо тази на международните пазари, клиенти са подали заявки за допълнителни количества природен газ. Това увеличава общото количество гориво за покриване на месечното потребление и повишава цената.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Бургас откриват завод за бронирани автомобили

На 1 октомври в Бургас официално откриват първия български завод за бронирани автомобили на компанията International Armored Group (IAG). В базата, разположена на площ от 150 000 кв. м., ще се произвежда българска отбранителна техника по..

публикувано на 01.10.24 в 06:05
Людмила Петкова

Рискуваме да загубим 2 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост

Страната ни може да загуби 2 млрд. лв. европейско финансиране заради неприетите от парламента промени в Плана за възстановяване и устойчивост, новата глава към него и актуализираната пътна карта за климатична неутралност, съобщи служебният вицепремиер..

публикувано на 28.09.24 в 11:05

С родни биопродукти отбелязваме Деня на биологичното производство

Днес отбелязваме Деня на биологичното производство. В ЕС биологично е едва 10,4% от производството, а в България то е намаляло до едва 2-2,2%, каза пред БНР Надежда Шопова от Института за изследвания на климата, атмосферата и водите към..

публикувано на 28.09.24 в 07:05