Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велико Търново впечатли сънародници от Сърбия

Снимка: БТ/Дарко Аначков

Българо-сръбският център от Враня организира  двудневна екскурзия до Велико Търново за членовете на сдружението. Голяма част от пътуващите за първи път посетиха старата българска столица.

 „Дължим голяма благодарност на Генералното консулство на Република България в Ниш, но и на нашия екскурзовод д-р Тодор Енчев Тодоров, доктор по християнска археология от Великотърновския университет, който ни разкри забележителностите на Търново. Придружени от екскурзовод посетихме крепостта „Царевец“, църквата „Св. 40 мъченици“, Самоводската чаршия, паметника „Майка България“, паметника „Асеневци“ и много други интересни неща, които този град може да предложи”, разказва пред БТА Дарко Аначков, председател на неправителствената организация във Враня.

На втория ден от екскурзията пътуващите са се насладили на живописната архитектура, съхранена в близкото село Арбанаси.
"Велико Търново е един много красив град с вековна история. Като бивша столица на Българското царство заслужава специално внимание и трябва задължително да се посети. Особено е важно българите в чужбина да имат ясна представа за значението на този град, тъй като той има голямо културно-историческо значение за България и Балканите" – посочва Дарко Аначков. Екскурзията до старопрестолната ни столица в последните дни на август е осъществено с подкрепата на Министерството на външните работи на България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Инициативата "Моята любима българска дума" обединява българи в Нидерландия

Сдружението " Български хъб Айндховен " започва пилотната инициатива "Моята любима българска дума" в Нидерландия, предаде БТА. "По случай Международния ден на майчиния език 21 февруари започваме инициатива, която събира всички, които обичат и..

публикувано на 20.02.25 в 16:16
Снимка: Сдружение ''Балкански мост'', Битоля

В Северна Македония откриха клуб на българското сдружение "Балкански мост"

В Битоля беше открит клуба на сдружението за култура, образование и традиция "Балкански мост".  Това стана в присъствието на посланика на България в Северна Македония Желязко Радуков и генералния консул в Битоля Николай Димитров, дипломати и..

публикувано на 20.02.25 в 12:42
Меглена Плугчиева

Във Франкфурт обсъждат "истинските новини за българите в чужбина"

Българската общност в немския град Франкфурт на Майн днес ще има възможността да се срещне с Меглена Плугчиева, вицепремиер на България (2008-2009 г.) и посланик на страната ни в Германия (2004-2008 г.), както и с Кирил Вълчев, генерален директор на..

публикувано на 20.02.25 в 06:15