Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Точно преди 50 години България откри единствената си АЕЦ

Снимка: kznpp.org

На 4 септември 1974 г. е открита официално първата и единствена АЕЦ в България - "Козлодуй". Тя е и първата ядрена централа в Югоизточна Европа.

Началото на ядрената ни енергетика обаче е поставено на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за сътрудничество между България и тогавашния Съветски съюз за изграждането на централата. Основното оборудване е доставено от СССР, а отделни съоръжения – от тогавашните ГДР, Чехословакия и Унгария.

Осъществени са и няколко изцяло български проекта, които се внедряват за първи път в световната практика при строителството на АЕЦ. През 1991 г. страната ни пуска и последния си, засега, VI блок.



Във връзка с ангажиментите, поети от България за присъединяването си към ЕС, АЕЦ “Козлодуй” закрива първите четири енергоблока преди изтичане на проектния им ресурс и от началото на 2007 г. в експлоатация остават 1000-мегаватовите V и VI блок.
В момента се работи по проекти за изграждане на 7 и 8 блок, вече с оборудване на американската "Уестингхаус".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25