Авиомузеят в Бургас посвещава месец септември на един от специалните си експонати – хеликоптера Ми-2, чиито първи полет е бил на 22 септември 1961 г. Любителите на авиацията, жителите и туристите на крайморския ни град имат възможността да се запознаят с функциите и историята на летателната машина. Ми-2 е с дължина 11, 40 м и височина 3,75 м, като диаметърът на ветлото е малко над 14 м. Теглото на излитане е около 3700 кг ( с 1150 кг по-товароподемен в сравнение с Ми-1 – 2550 кг). Пътническата кабина побира до осем пътници, като мястото за управляващия е едно.
"Ми-2 е първият съветски хеликоптер с два газотурбинни двигателя, произвеждан е в СССР и Русия през периода 1965 – 1992 г. като за това време са произведени над 5250 машини. Явявайки се заместник на Ми-1, новият хеликоптер съществено го превъзхожда по скорост и товароподемност" – разказват на официалната си фейсбук страница от музея.
Този модел хеликоптери е един от първите регистрирани в страната вертолети, като Ми-2 е доставен още с първата доставка на летателни машини за България през 60-те години на миналия век, пояснява БТА. Първата регистрация на Ми-2 с бордови номер 202 (по-късно сменен на 01) в Регистъра на военновъздушните сили на България е на 30 юни 1973 г. Хеликоптерът е служил над 25 години на българската авиация, като прави последния си полет през септември 1998 г. от Авиобаза Крумово.
Музеят на авиацията в Бургас разполага с десет летателни машини, сред които има представители на селскостопанската, гражданската и военната авиация.
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..