На 15 октомври Албания започва преговори по същество за присъединяване към ЕС
Постоянните представители на ЕС в Брюксел единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство. Началото ще е на 15 октомври с междуправителствена конференция ЕС - Албания в Люксембург. Тогава ще бъде отворен клъстър 1 от преговорните глави по "Основополагащи въпроси". Така Албания бе отделена от Северна Македония в процеса на интеграция. Последна пречка пред началото на преговорите бе спор между Албания и Гърция, заради арестувания и осъден кмет от гръцки произход Фреди Белери в албанската община Химара. Той по-късно бе избран в Гърция за евродепутат. В началото на септември албанските власти предсрочно го освободиха, припомня БГНЕС. "Това е добра новина за Албания, но е крачка назад за Република Северна Македония, която отново не успява да направи решителна крачка към присъединяване към ЕС", посочва Euractiv.
Кипър поиска незабавно подновяване на преговорите за обединение на острова
Общото събрание на ООН в Ню Йорк стана поле на остър сблъсък по Кипърския въпрос. В реч президентът на Кипър Никос Христодулидис нарече твърденията на турския президент Реджеп Ердоган за съществуването на две отделни държави на острова "ревизионистични" и "незаконни". Така той отговори на изразеното от турския президент искане преди това международната общност да признае Севернокипърската турска република. Христодулидис обвини Анкара в "нарушаване на международното право и Устава на ООН" с окупацията на част от страната вече 50 години. Той се обърна директно към Ердоган с настояване за незабавно подновяване на преговорите по Кипърския въпрос.
"Нито една страна, която вярва в моралното превъзходство на своята позиция, не отказва да седне на масата за преговори", подчерта Христодулидис.
САЩ финансират модернизирането на румънските военни мощности
САЩ и Румъния подписаха споразумение за заем от 920 млн. долара. Парите са за модернизацията на румънската отбрана. Подписи в Букурещ под документа сложиха румънският финансов министър Марчел Болош и директорът на Агенцията за сигурност и отбрана на САЩ Майкъл Милър. "Достъпът на Румъния до такова огромно финансиране е силен аргумент за доверие и за статута на нашата държава. Споразумението е само първи етап на бъдещите проекти, свързани с отбрана, които ще развием заедно със САЩ, за да достигнем финансиране от над 2 млрд. долара", заяви румънският премиер Марчел Чолаку. Той съобщи, че парите ще бъдат използвани за подобряване на отбранителния капацитет, за развитие на местната отбранителна индустрия, създаване на работни места и въвеждането на нови технологии, предава БТА.
В Хърватия вече са готови за възобновяване на задължителната военна служба
Министерството на отбраната на Хърватия е изпълнило всички предпоставки за повторно въвеждане на задължителната военна служба от началото на 2025 г. Необходимо е политическо решение, което ще бъде взето в парламента след консултация с премиера и президента, каза министърът на отбраната Иван Анушич. Инструкторите са готови, има подготвени 3 места за годишно настаняване на 17 000 – 18 000 наборници навършили 18 години, допълни министърът, цитиран от HINA. В отговор на журналистически въпроси той каза, че разходите за началната военна подготовка трябва да бъдат по-малко от 5 млн. евро на година. За отказалите да идат в казармата ще има и алтернативна Гражданската военна служба, добави Анушич.
Черна Гора забранява пластмасовите изделия за еднократна употреба
Според новия Закон за управление на отпадъците от 20 октомври в Черна гора е забранено използването на леки найлонови торбички с дебелина между 15 и 50 микрона, както и на пластмасови изделия за еднократна употреба, съобщиха от черногорското правителство. Неспазващите закона ще бъдат глобявани от 1000 до 40 000 евро. Мярката е част от по-широка акция за по-строг контрол и насърчаване на преминаването към по-устойчиви начини за управление на отпадъците със специален акцент върху намаляването на употребата на пластмаси. Освен забраната на найлоновите торбички, законът въвежда и такса за изхвърляне на смесени битови отпадъци на депата, което ще насърчи рециклирането и намаляването на отпадъците, предава националната телевизия RTCG.
Съставил: Иво Иванов
Снимки: eurotopics.net, jutarnji.hr, euractiv.com, gov.ro, evarazdin.hrНа четиристранна среща на вътрешните министри на България, Унгария, Австрия и Румъния, която се проведе на 22 ноември в Будапеща, стана ясно, че Австрия вдига ветото си и вероятно от началото на 2025 г. България и Румъния ще станат пълноправни членки на..
След поредния неуспешен опит за избор на председател на Народното събрание народните представители ще продължат да заседават от 10ч. на 22 ноември. На последното гласуване в сряда, 20 ноември, събралите най-много подкрепа бяха кандидатурите на Рая..
Над 35% от гражданите подкрепят идеята предсрочните парламентарни избори от 27 октомври т.г. да бъдат изцяло касирани, показва национално проучване, финансирано и осъществено съвместно от бТВ и "Маркет линкс". Според 26% от анкетираните изборите..
Икономическият и социален съвет на Република България остро критикува внесения в Народното събрание законопроект на "Възраждане" за регистрация на..
Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение във Виетнам. Това е първата визита на чуждестранен държавен глава след встъпването в длъжност..
На четиристранна среща на вътрешните министри на България, Унгария, Австрия и Румъния, която се проведе на 22 ноември в Будапеща, стана ясно, че Австрия..