Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е начело в европейска класация за добро здраве и дълъг живот

Снимка: Ани Петрова

Българите живеят по-дълго и в по-добро здраве в сравнение с повечето граждани на Европейския съюз, показват данните на Евростат. Страната ни изпреварва с над 4 години средните нива в ЕС на фона на най-ниската очаквана продължителност на живота и дълго нерешените проблеми в здравеопазването у нас.

Според европейската статистика сънародниците ни могат да живеят в добро здраве 66,7 години – с 4,1 повече от средната стойност за другите страни. Най-напред в класацията е Малта със 70,2 години, а Латвия е последна с 54,2 години. Ако тези стойности се представят като дял от общата очаквана продължителност на живота, България излиза на първо място и при жените, и при мъжете.

От Института за пазарна икономика поясниха, че изследването се основава на самооценка за здравето. “Достъпът до здравни грижи у нас е ограничен, системата не стимулира профилактиката и ранната диагностика и хората живеят в заблуждение за здравето си”, коментираха от института.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изгоря офис на партия, която ще участва на изборите

Пожар избухна във варненския офис на партия, представена в последното Народно събрание и участник в изборите на 27 октомври т.г. Помещението, което се намира в сграда в центъра на града, е напълно изгоряло. Сигналът за инцидента е подаден в ранните..

публикувано на 19.10.24 в 11:10

Седем секунди е липсвала комуникация между кулата и самолета

В критичните седем секунди на полета, при който на 13 септември т.г. загинаха двама от най-добрите военни пилоти по време на подготовка за авиационни демонстрации, е липсвала комуникация между кулата и самолета. Това показват записите на разговорите..

публикувано на 19.10.24 в 10:03

Над половин милион избиратели са готови да продадат гласа си

Според сондаж на “Галъп интернешънъл болкан” една десета от респондентите признават, че биха приели да гласуват срещу заплащане, друг стимул или принуда, 78% отричат, а 12 на сто заявяват, че не могат да преценят. Това означава, че над 500 хил...

публикувано на 19.10.24 в 09:04