Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тамбурата, гъдулката и кавалът скоро може да изчезнат от сцените

Снимка: Ани Петрова

Традиционни народни инструменти, сред които тамбура, гъдулка и кавал, до 10-15 години ще изчезнат от българските сцени, ако не бъде обърнато внимание на изпълнителите на фолклорна музика. Това показва анализ от теренно проучване на Българската музикална асоциация сред професионалните ансамбли и училищата с фолклорен профил в цялата страна.

Сериозната липса на музиканти за фолклорните ансамбли ще доведе до прекратяване на дейността им, а оттам – и до погубване на българския фолклор, гласи един от изводите в анализа.

Сред основните причини за тежкото състояние на сектора е ниското заплащане без възможности за финансов растеж, което обезценява престижа на професията. Така младите хора не желаят да се занимават професионално с фолклор, а музикантите в оркестрите скоро ще ги напуснат, защото са предимно в пенсионна възраст.

Най-важната тема е статутът на ансамблите, защото когато се намери допълнително финансиране, те няма как да се възползват от него, тъй като не са юридически лица, а назначени служители към общини. Но какво ще стане, ако общините и държавата работят заедно? Тогава парите ще стигат”, заяви служебният министър на културата Найден Тодоров.

Българската музикална асоциация предлага професионалните фолклорни ансамбли да бъдат отделени като самостоятелни музикално-сценични институти, което ще насърчи по-ефективното управление на бюджета и приходите, както и изработването на дългосрочна стратегия за развитието им.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Газопроводът "Балкански поток“ няма да е обект на санкции от САЩ

Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..

публикувано на 16.02.25 в 09:12

Честити 89, Радио България!

На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина.  Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!  Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България..

публикувано на 16.02.25 в 08:55
Кирил Вълчев

БТА представя уникален шрифт по повод годишнината си

На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..

публикувано на 16.02.25 в 07:30