Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посолството на Албания отвори вратите си за студенти на Софийския университет

Топлото посрещане бе по случай 80-годишнината от Освобождението на Албания

7
Снимка: Костандина Бело

В сградата на посолството на Република Албания в София се състоя приятелска среща между посланика г-жа Инид Мило със студентите и преподавателите по албански език от Катедрата по балканистика на СУ "Свети Климент Охридски", както и членове на албанската общност в България. Срещата, в края на миналата седмица, бе в рамките на дейностите по повод 80-ата годишнина от Освобождението на Албания, която съвпада и с 15-ата годишнина от членството на Албания в НАТО и обявяването на 2024 г. за Година на албанския език.

В речта си пред гостите посланик Инид Мило се спря на приоритетите на външната политика на страната като част от НАТО и кандидат за член на ЕС, като не пропусна да отправи и благодарност към преподавателите по албански език проф. д-р Русана Бейлери и проф. д-р Екатерина Търпоманова за упорития труд, който са положили за да поддържат жив интереса към албанския език, културата и историята на Албания в България.

Срещата продължи с приятен разговор, в който се включиха и студентите, които демонстрираха езиковите си умения и знания за Албания и изразиха много интересни мнения, свързани с темата на срещата.

Гостите имаха възможността да се запознаят по-обширно с историята на Албания чрез филма "Смъртта на коня", заснет през 1992 г. от режисьора Саимир Кумбаро. Това е първият албански филм, който подчертава негативните аспекти на комунистическата система в албанското общество. Той е едно от най-реалистичните отражения на политическото преследване по време на диктатурата на пролетариата в Албания. За студентите това бе един интересен филм, благодарение на който успяха да се докоснат до стара Албания от комунистическите години и да я сравнят с днешна Албания, която е вече променена и различна. След филма студентите допълниха впечатления и знания за историята на балканската държава, разглеждайки изложбата "Албанската съпротива през Втората световна война".

Това събитие послужи като платформа за обмен между младежите и Посолството и като възможност за насърчаване на връзките между двете страни. Защото именно тези млади хора са нашите бъдещи посланици, които ще поддържат отношенията между България и Албания.

Текст и снимки: Костандина Бело

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Сестра Мери Грейс

За трудовия делник на сестра Мери Грейс, дошла от Танзания в България разказа БНР Шумен

Сестра Мери Грейс е една от 7-те монахини в Бенедиктинския манастир в село Царев брод, Североизточна България. Тя е на 27 години и е от Танзания. Другите шест сестри в манастира са от Германия, Корея, Филипините и България. Царев брод –..

публикувано на 06.10.24 в 09:15

Поредната група българи се завърна от Ливан

Още една група български граждани се прибра в родината рано тази сутрин от Ливан. Това е станало със съдействието на външното министерство, посолството на България в Бейрут и канадските ни партньори, съобщиха от МВнР. Още български граждани се..

публикувано на 06.10.24 в 08:41

Пробег в центъра на София популяризира леката атлетика като масов спорт

Първият лекоатлетически пробег “Възраждане 5К” ще стартира днес от центъра на София, за да популяризира леката атлетика на открито като подходящ спорт не само за елитни бегачи, но и за граждани от всички възрасти и социални групи. На старта заедно с..

публикувано на 06.10.24 в 06:00