Бачковският манастир е едно от най-значимите духовни средища в България. Основан през 1083 г. от Григорие Бакуриани, византийски генерал от грузински произход, тази обител пази българската православна традиция в съчетание с византийско и грузинско влияние.
Главната църква "Успение Богородично" е украсена с прекрасни стенописи, дело на известни иконографи на времето.
Безценно съкровище на Бачковския манастир е иконата на Богородица, известна с чудотворната си сила.
Отличително пространство на Бачковския манастир е неговият музей, който предлага увлекателен поглед към историята на комплекса и Българската православна църква. Колекцията на музея включва редки средновековни ръкописи, култови предмети, богослужебни одежди и уникални образци на икони от различни епохи.
Едно от уникалните пространства на Бачковския манастир е Кухнята – старата магерница на манастира, която предлага уникален поглед върху ежедневието на монасите. Построена през 17-ти век тя е предназначена да побере кулинарните дейности, които осигуряват прехраната както монашеската общност, така и поклонниците.
Текст и снимки: Юлия Баховски
Есента придава специален чар на скътаното в западните родопски склонове селце Лещен. Каменните му зидове се открояват като стожер на фона пиршеството от багри в природата и пазят уюта на българския дом. Елеонора Тропанкова от БНР-Благоевград ни..
Над град Пещера (Южна България) се намира хълмът Света Петка. Върху него е имало крепост, а името ѝ – Перистера – на гръцки означава гълъб. Предполага се, че е дошло от един от огромните скални камъни в цитаделата на твърдината с формата..
Сухото и горещо време не е в полза на земеделските стопани, но то помага на соларите – хората, които добиват сол край бреговете на Черно море. Солодобивът е една от най-старите дейности на хората в Поморие – Поморийските солници съществуват от V..