Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Фич Рейтингс”: Само ценовата стабилност спъва България за влизане в еврозоната

Снимка: ББР

Международната рейтингова агенция “Фич Рейтингс” потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута BBB с положителна перспектива, съобщиха от финансовото министерство. Положителната перспектива отразява изгледите на страната ни за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната й позиция.

България отговаря на всички номинални конвергентни критерии за приемане на еврото с изключение на ценовата стабилност. “Инфлацията продължи да се понижава, намалявайки разликата между средногодишната в страната и тази на трите най-добре представящи се държави-членки на ЕС”, изтъкват от агенцията. 

Според “Фич Рейтингс” средногодишната инфлация догодина ще бъде 3,5%, а Брутният вътрешен продукт ще отбележи ръст не повече от 2,5%.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министерството на финансите представи проектобюджета за 2025 г.

Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит за 2025 г., което е 3% от БВП. Разходната част няма да надвишава 40 ва сто от БВП. В..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

4% от БВП се падат на аграрния сектор

Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални данни за състоянието на сектора, представени от министъра на земеделието Георги Тахов на..

публикувано на 18.02.25 в 15:10
Ивайло Вълчев, Ирина Недева и Андрей Ковачев

Конкурентноспособността е ключова тема в ЕП според български евродепутати

По време на последната сесия на Европейския парламент в Страсбург бяха представени най-важните параметри в бюджета на ЕС за следващите седем години, изключително сложна процедура, която изисква пълно съгласие между държавите-членки, и е допълнително..

публикувано на 17.02.25 в 11:10