Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Снимка: БГНЕС

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. "Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на тракийския религиозен обряд. Открихме първия ритуално погребан кон в аполонийския некропол и първия надгробен надпис с тракийски имена. Разбира се присъстват и всички детайли от култа към мъртвите" – съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев пред БНР-Бургас.

Димитър Недев

Той съобщи също, че са приключили археологическите дейности до стария град в Созопол, където ще бъде построена новата автогара на морското градче. Римското ниво, до което са достигнали археолозите е разкрило зидани некрополи изабележителни артефакти, като Надгробна стела с танцуващ мъж с куче, на предполагаемо знатен жител на Аполония. Намерени са още оловни тежести за прашка, бронзови стрели и 22 броя сребърни монети – скифати, използвани през този период от античността. Сред находките са и ценни рисувани керамични съдове, скъпи и луксозни за времето си.

Учените са категорични, че в Аполония Понтика са живеели богати знатни особи, след като подобни артефакти са разкрити в другите 60 гроба от  IV век Пр. Хр. около Каваци. Предстои антропологичен анализ на останките, които ще дадат повече данни за историята, а след това находките ще бъдат експонирани на вниманието на туристите.

Снимки: БТА, БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17