Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тирана огласи уточнени официални данни за българите в страната

В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо

Село Борие в Кукъска Гора, Албания
Снимка: БТА

През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува по-подробни данни, които все още не са достояние на широката българска общественост“, поясни доц. Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките, пред БНР-"Хоризонт". 

"Най-голям е броят на българите в района на Кукъска гора – 2174 души. Областта се намира срещу Косово и в българското историческо познание е известна като Шар планина. Става въпрос за население, което е 100% от българи мюсюлмани. Сред тях изявата на българска идентичност е най-голяма над 90% от жителите на този регион“, разказа ученият.

Следващият по значимост регион, в който има българи, е Голо Бърдо срещу гр. Дебър в Северна Македония с 1736 декларирани българи, или над 65% от населението също е от българи мюсюлмани. В област Корча, към която спада и района на Мала Преспа 511 души, са се регистрирали като българи или това е 20% от населението и са предимно християни.



Религията по никакъв начин не влияе на идентичността на българите в Албания и българите мюсюлмани там нямат никакви други регионални имена освен български, подчерта изследователят. Тяхната идентичност се определя преди всичко от езика и преданията им. Като във вътрешността на страната има нарастване на българските неделни училища, организирани именно от мигранти дошли от граничните райони на Албания.

Българите в Кукъска гора и Голо Бърдо живеят в общини, които са смесени с албанско население. 
Очаква се всички български селища да бъдат обединени в самостоятелни български общини, а всички обществени надписи в тях освен на албански, да станат и на български. Предвижда се в самите албански училища в тези общини българският език да бъде изучаван. "Имаме един културен резерват, който е съхранил българската идентичност през вековете", подчерта доц. Ташев.



Тези и още факти, свързани с етническите българи на територията на днешна Албания бяха представени и на специална пресконференция днес, организирана от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките. 

Очаквайте и специалното интервю по темата, което дългогодишният изследовател на демографските процеси сред българските общности в Западните Балкани доц. Спас Ташев даде за Радио България.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На „Европейски диалози“ в Рен представиха български филм за Сребреница

Новият документален филм на журналиста от Българската национална телевизия - БНТ Бойко Василев "Майки", посветен на геноцида в Сребреница през 1995 г., стана тема на дискусия във френския град Рен в рамките на организираната от Френския..

публикувано на 04.12.24 в 11:57

В Париж връчиха на Силви Вартан българското отличие „Златен век“

Служебният министър на културата Найден Тодоров награди световната музикална звезда с български корени Силви Вартан с най-високото отличие на Министерството на културата - „Златен век“ - огърлие. Това стана преди откриването на изложбата..

публикувано на 04.12.24 в 11:34

Фотоизложба "Силви Вартан и нейната България" в Париж

Фотографска изложба "Силви Вартан и нейната България", посветена на френската музикална икона с български произход, ще бъде отворена за публика от 4 декември 2024 г. в галерията на Българския културен институт в Париж, предаде БТА...

публикувано на 04.12.24 в 06:25