Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Официално бе представен проектът "Българската следа в Прага – Будители"

7
Снимка: Силвия Кръстева

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането (XVIII- XIX век) и имената на учители, писатели, духовници и революционери – такова определение за думата "будител" дава днес ChatGPT. Много по-емоционално и изпълнено с лично тълкование и смисъл е то за всеки българин. Защото личности като Христо Ботев, Васил Левски, Любен Каравелов, Иван Вазов, Пенчо Славейков, Георги Господинов бележат тънката нишка на свързаност в изграждането на родното самосъзнание и гордост от миналото, през настоящето до идеята за светлото бъдеще.

В месеца, в който честваме Деня на народните будители – 1 ноември, сдружение "Българска православна общност в Чехия" представи официално и своя нов проект "Българската следа в Прага – Будители".

На 15 ноември в тържествената зала на Кметството на общинския район Прага 12, беше открита изложбата "Народните будители” и бяха поставени четири информационни табели под имената на улици, кръстени на български личности и места в пражкия квартал Модржани.

"Нашето сдружение "Българска православна общност", на което аз съм председател, всъщност сплотява българи, които са тук от дълги години. Те имаха мечта, свързана с квартала, в който са кръстени няколко улици на български будители и на градове, свързани по някакъв начин със чешката интелигенция, която е идвала след Освобождението ни да помогне да се изгради новата българска държава. Решихме да бъдат поставени на тези улици информационни табели, които да поясняват не само на младото поколение, но на хората изобщо, откъде са възникнали тези наименования и защо са кръстени точно на българите" – обяснява специално за Радио България идеята инж. Силвия Кръстева.

Силвия Кръстева (ляво)

Разбира се, тук идва голямата роля и на т.нар. български градинари в съвременната чешка история, дали началото на цяла една общност от български чехи, част от която е и Силвия Кръстева. Но и не само. Оказва се, че през 70-те години на XX век българска строителна бригада е участвала в строежа на квартал Модржани (Modřany) и в тяхна чест било взето решение, чрез устав от Народния съвет тогава в Прага, да бъдат кръстени улиците на българи будители и на градове в България, в които е имало най-силна чешка общност по онова време– Шумен, Плевен, София и Пловдив.

Общо 20 са местата днес из Прага, които носят България в името си.


"Откриването първоначално е на четири табели, които са нашите бели лястовички. Те са за площадите: София, Христо Ботев, Васил Левски и Иван Вазов. Открихме официално тези табели с посланика на България в Чехия Н.П. Данчо Мичев. Всъщност това е една част от проекта. Другата линия е свързана с деца, които имат български произход и живея тук, а дори някои са родени тук и ходят в месни училища. Тези деца с български корени изработиха интерактивни папки, ние ги наричаме Lapbook, с информация за всеки един от будителите или градовете, на които имаме наречена улица в Прага. Например, имаме историите на чехи, които в България са участвали в изграждането на Шуменския пивовар или на Деспина Йовкова, съпругата на Йордан Йовков, която е завършила образованието си в Прага... Таблата са много красиви, направени с голяма любов и искам да подчертая, че ако майките на тези деца не са ги подкрепяли, те не биха се справили така добре с материала, който са представили. Аз съм горда, че можем да представим девет табла в изложбата "Народни будители"."

А малките българчета, които взеха участие в съставянето на тези пана получиха и специални награди при откриването на изложбата, осигурени от Изпълнителната агенция за българите в чужбина.


Българската следа в Чехия продължава да бъде много видима и днес:

 "Едната от следите е това, че имаме поколения градинари. Аз съм от градинарските деца потомци – дядо ми още през 30-те години на миналия век е имал шест градини. Дори една от улиците, където дядо ми е имал градина, се нарича в превод "При българина" и една от моите цели е там да бъде поставена табела, в която това да бъде също споменато. Имаме и хора, които са много активни в чешката политика, аз също доста време съм работила и съм се движила в тази средата. Имаме много студенти, артисти в операта. Много е силна българската следата тук и искаме по този начин да се дава гласност на този факт."

Като председател на Българската православна общност в Чехия Силвия Кръстева разказва, че всяка година за Коледно-Новогодишните празници сънародниците ни се събират и празнуват заедно. За съжаление от 2022 година те нямат свой български дом, което довело до нова традиция – да гостуват на български сдружения в други държави из Европа.

"Бяхме в Нюрнберг, Германия, на гости на месното българско училище. Били сме в Дрезден, гостувахме и на българите във Виена, Австрия. Тази година на 14 декември планираме да се срещнем с българите в Братислава, Словакия."

По традиция и тази година сдружението ще участва в програмата на Коледно-Новогодишния пазар в района Прага 12 на чешката столица. На 7 декември сънародниците ни организират уъркшоп за деца, в който ще показват тънкостите в изработването на сурвачка. А през 2025 година Силвия Кръстева се надява информационните табели за "българските улици" в Прага да се множат.


Още за българите в Прага:


Снимки: Силвия Кръстева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Учениците в Ришон Лецион научиха за съдбата на българските евреи през Втората световна война

За ученици в 11 клас от гимназия в Ришон Лецион, Израел, беше проведен открит урок за съдбата на българските евреи през Втората световна война. Специален гост на събитието и лекцията на 15 декември, изнесена от Ира Шарфман и Сахар Шаули, на която..

публикувано на 18.12.24 в 11:06
Славиша Миланов

Сръбската полиция е шпионирала телефона на български журналист от Цариброд

Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл".  В..

публикувано на 17.12.24 в 15:06
Мари Врина-Николов

Връчват наградата "Маларме" на Мари Врина-Николов за превода на стихосбирка на Георги Господинов

В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..

публикувано на 17.12.24 в 06:30