Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме св. Андрей Първозвани, смятан за покровител на древните българи

Снимка: архив

На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей.

Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на този свят и жадувал за Божията истина. Затова станал ученик на Йоан Предтеча, а след това последвал Спасителя, заедно с брат си Петър.

Когато апостолите след Петдесетница тръгнали да проповядват Словото Божие по разни страни, ап. Андрей се отправил на север. През Мала Азия, Гърция, по нашите брегове на Черно море, накрая стигнал до страната на скитите, днешна Русия.


Светият апостол загинал мъченически като бил разпънат на кръст в Патра. Според историците, св. Андрей е покровител на древните българи на северозапад от Черно море, където проповядвал до смъртта си и обърнал към вярата много езичници.

Смята се, че Св. Андрей е апостолът на православните християни, защото ръкоположил първия епископ в Цариград – апостол Стахий. А от Цариградската патриаршия българи, сърби, руси и други православни славяни получили св. Кръщение и миропомазание. Именно сред нашите народи св. Андрей е на особена почит. Той е духовен покровител на православни църкви и манастири.

Храм-паметникът „Св. Андрей Първозвани” в София
В София се намира един от тези храмове, построен през 1926 г., в памет на опълченците от Руско-турската освободителна война 1877-1878 г., защитили рода и вярата на предците си.

Вижте още:

Снимки: bg-patriarshia.bg, архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05