Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации, съобщават хотелиери и ресторантьори. Причината - българинът се научи отрано да планира почивките си. Тази година празничните пакети, в зависимост от категорията на хотела и включените услуги, варират от 80 докъм 500 лв. на вечер. Но има оферти за баснословните 15 000 лв. и то за посрещане на Нова година в България, които са вече разпродадени.
"Между 20 декември и 2 януари – периодът на празниците, очакваме около 720 хил. пътувания на българи у нас и в чужбина" – съобщи за Радио България Константин Занков, експерт по туризма. Той очерта една интересна тенденция:
"Тази година виждаме много засилен интерес към Коледа, което може само да ни радва. Защото предишните години някак си по Коледа българите не пътуваха много, а предпочитаха да си я планират като семеен празник - седят си вкъщи, готвят нечетни ястия, обградени от любимите хора, но не успяват истински да си починат, както по принцип се очаква да е по празниците. Но сега, може би заради съчетанието на почивните дни, пакетите за Коледа бележат силен интерес и се разпродадоха много бързо при добрите хотели. За Нова година също имаше много активни ранни записвания."
Предложенията за спа курортите ни са вече разпродадени, те се радват и на най-голям процент ранни записвания. Но хитът и тази година са къщите за гости, научаваме от Константин Занков:
"Традиционно къщите за гости първо се напълват, след което отиваме към зимните курорти – както по-големите, като Банско и Боровец, така и по-малките като Мальовица, които привличат силен интерес тази зима. Гостите използват празниците, за да практикуват любимите снежни спортове, а тези които не карат ски, се наслаждават на зимна приказка. Силни записвания има и за градовете ни, както и за малкото хотели по Черноморието с атрактивни празнични програми в съчетание със спа", казва Занков.
И още една тенденция – все по-често избираме да посрещнем Коледа и Нова година далеч от дома. Около 100 000 нашенци се готвят да прекарат празниците зад граница.
Най-масови са пътуванията към съседните Балкански страни Сърбия, Гърция, Турция. След тях в предпочитанията ни се нареждат европейските столици, до които има редовни нискобюджетни авиолинии и разбира се, чартърните ваканции до по-топли кътчета на планетата, при които планирането и резервациите започват още от лятото:
"Нискобюджетни екзотични дестинации – това са Египет, Дубай, както и Тунис, въпреки че там сега е прохладно (в Тунис - бел.ред.) – казва Константин Занков. – Но Дубай е една традиционна дестинация за Коледа и Нова година. За нея примерно има пакети, започващи от около 1000 лв. достигайки до 3-4 хил. лв. на човек. Но когато говорим за истинска екзотика, трябва да споменем празничните пътувания до далечни дестинации като Сейшели, Малдиви, Мавриций, Доминиканска Република или дори обиколните турове във Виетнам, Камбоджа и пр. И разбира се, круизите! Това е тенденция, която много се разви у нас през последните години."
Очакванията са декемврийските празници да поставят началото на един успешен зимен сезон с ръст от 5%, съобщиха от туристическото ни минитерство. А и снегът приятно ни изненада още през ноември, благодарение на което ски курортите ни откриха сезона по-рано от обичайното – в самото начало на декември.
Снимки: Pexels, Festa Winter Palace, PixabayВ наши дни в пристанището на Поморие са пуснали котва предимно яхти, а старите дървени рибарски лодки са заменени с модерни, снабдени с мощен двигател съдове. Традиционният поминък на черноморското ни градче, свързан с риболова е напът да изчезне,..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата на нашенския продукт е придружена от мащабна рекламна кампания и името на родопското село бързо..