Художествена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е продължено от сина.
Когато всяко лято се прибира в родния си край от Турция, работещият като скулптор Юсеин Юсуф малко по малко изгражда и обогатява пространството около чешмата и беседката. Подобно на траки, римляни и други преминали през Родопите култури, той също мечтае да остави след себе си следа. В замяна търси удовлетворението от това, че минувачите се спират, радвайки се на крайпътната чешма.
Четири десетилетия от първия положен камък пространството е изпълнено с десетки мраморни миниатюри. За съжаление, не всички посетители се отнасят с внимание и пазят сътвореното.
“Има счупени, изцапани и захвърлени мраморни плочи. Мраморът съм го носил от Измир. Но не се сърдя. Очаквам, че има и такива хора”, казва Юсеин Юсуф пред БТА.
Майсторът на крайпътната чешма вече замисля следващия си проект, с който да дообогати своята художествена галерия сред природата. Зарича се, че докато е жив, ще продължи това свое дело.
Снимки: БТА
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..