Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Нова година при българите в Молдова

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Снимка: личен архив на Александър Полибза

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и единствено в българските села там. Такъв е и случаят с един интересен новогодишен ритуал, съхранен от сънародниците ни – "По́ле, по́ле". 

"Това е невероятно красив обичай, който се състои в това, че сутринта на 1 януари децата от мъжки пол обикалят къщите и изпълняват специална песен-благословия, която съпровождат с поръсвания на жито или пшеница за здраве и благодат" – разказва етнографът Галина Манолова, родена в молдовското село Кайраклия.

Чуйте наричането в "По́ле, по́ле" в изпълнение на Николай Касапов, участник в ритуала, специално за Радио България:

"Хай, поле, поле,

сам Бог ходи.

Дева Мария

Христос носила,

Бога просила.

Жито, пшеничка

сеим, веем, посеваем,

с Новым годом поздравляем!

Много лет. Амин!"

Всъщност, това са детски коледни обикаляния по къщите и на пръв поглед обичаят прилича на типична заемка от северните славяни: той се наблюдава при руснаците, украинците, белорусите.


"Но специално тук, бих казала, че това е побългарена версия на един интересен обичай, защото имаме благословия, първата част на която е на български, а втората – на руски. Защо все пак се смята за български? Защото съответства на нравствеността на българите в Бесарабия – категорична е Галина Манолова. – Тази песничка-благословия ясно посочва, че Бог Иисус Христос, когото е родила Дева Мария, ходи сред хората, тъй като полето може да се разглежда като социум, а всяко зрънце – като отделна християнска душа. Другото, на което обърнах внимание като етнограф, е че за разлика от децата-сурвакари, които също обхождат с благословия домовете в първите часове на новата година и могат да бъдат и момчета, и момичета, участниците в "По́ле, по́ле" са само момченца. Защото момченцето в случая е благославящият, малкият мъж, бъдещият орач, а също така мъжът, направен по подобие на Бог."


От тази благословия ясно личи силата на вярата на българите в Бесарабия и техният християнски мироглед. Не случайно първото, което правят на новото място, са църквите. И е възможно, този невероятно богат на композиция обичай да се възприема, понеже отговаря на православната им същност.

"Когато възрастните баби чуваха момченцето да изрича тази новогодишна благословия и виждаха как се ръси житото в стаята, пред иконата, те изпадаха в душевен, така да се каже, транс, приемаха благословията като светло, хубаво слово, идващо от църквата – спомня си Галина Манолова в интервю за Радио България. – От друга страна, обичаят е много интересен с това, че той все пак отразява началото на светската нова година, но с този обичай българите показват как възприемат света, направен от Иисус Христос, и новата година започва по този прекрасен начин – осветена от Божието слово."


В обичая "По́ле, по́ле" християнските вярвания се преплитат с езическите. Народът ни е вярвал, че колкото е хвърленото жито, толкова пилета ще се излюпят през годината, а майката на Галина е оставяла това жито да престои известно време и след това го е давала на кокошките.


"Но осветено от такава благословия и благословено пред иконата, според представите на бесарабските българи, житото придобива чудотворни свойства. Вече като студентка забелязах, как майка ми даваше на децата със сурвачките по-малко парички, отколкото на децата, които идваха на "По́ле, по́ле". Чак сега разбирам, че тя го е правила неволно, защото този обичай за нея е нещо благословено. Защото всичко, което е свързано с Бог, за бесарабските българи е наистина чудотворно."

По време на проучванията си, етнографът Галина Манолова не открива корените на този обичай в България. "Което не означава, че го няма, просто трябва да го намерим" – убедена е Галина и отправя своите благопожелания към всички българи:

"Пожелавам в тези светли празници повече светлина, повече добрина и нека позитивното мислене надделява, защото ние сме тук временно и всичко, което ни се случва, ни се случва за добро!"

Вижте също:

Снимки: личен архив Галина Манолова, Facebook/ Земляки Кайраклии Молдовы, freepik.com, личен архив Александър Полибза


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на България в Копенхаген

Българският посланик в Дания представи България на своите съседи

Българският посланик в Дания Драгомир Заков за първи път отвори врати за живеещите на улицата в Копенхаген, на която се намира българската резиденция.  Събитието беше уважено от значителен брой съседи. Гостите имаха възможност да дегустират избрани..

публикувано на 20.12.24 в 16:38

Райна Манджукова: „Героите са българите зад граница“

Северино Кожухаров, съсобственик на в-к „БГ БЕН“, който излиза във Великобритания, връчи почетна награда за 2024 г. „най-добър партньор и активен принос за развитието на вестник „БГ БЕН“ на председателя на Агенцията за българите в чужбина Райна..

публикувано на 20.12.24 в 11:35

Коледно настроение с българчетата от Лас Вегас

"Коледна магия" ще развълнува сърцата на българите в Лас Вегас на 20 декември. У ченици и учители от неделните български училища в американския град са в трескава подготовка за пищен празничен концерт с участието на театралната..

публикувано на 19.12.24 в 20:10