На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан – първият християнски мъченик. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса.
Младият Стефан бил посветен за дякон от учениците на Иисус Христос и също като тях вършел чудеса - изцелявал болни, прогонвал бесове. Когато била създадена християнската Йерусалимска община, за да поеме грижата за вдовиците и нуждаещите се, св. Стефан станал неин пръв служител – архидякон. Тя била справедливо устроена, а архидякон Стефан бил отдаден изцяло на грижата за хората. Юдеите завидели на Христовия последовател, който събирал около себе си много вярващи и го обвинили в богохулство пред Синедриона. Когато първосвещениците го повикали, той оборил пред тях всички обвинения и на свой ред ги изобличил в богоборство и убийства на пророците, предрекли идването на Спасителя. Съдниците на св. Стефан още повече се озлобили и го предали на тълпата, за да бъде убит с камъни. На лобното си място, св. Стефан се обърнал с молитва към Бога да прости на враговете му. А от върха на Елеонската планина, според Преданието, Света Богородица и св. Йоан Богослов наблюдавали подвига му и горещо се молели за него. С годините, свидетелствата за мъченическата смърт на светеца избледнели и едва в края на ІV век мощите му били открити. От тях се разнесло чудно благоухание, станали много чудеса и споменът за него засиял като образец на милосърдието и търпението.
Първоначално Църквата отбелязвала паметта му на 26 декември, след Рождество Христово, но след време, Константинопол определил 26 декември за честване на Събора на Пресвета Богородица. Почитането на светеца е преместено на 27 декември, но Католическата Църква продължава да отбелязва деня му на 26 декември.
Празникът на св. Стефан е неразделно свързан с Раждането на Спасителя.
С името на светеца е свързана Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул. За светинята на българския дух научаваме от съкровищницата на Радио България:
"Днес отбелязваме една годишнина: 139 години от Сръбско-българската война и победата на младата Българска армия. Както Съединението е само българско дело, така и победата в тази война е победа само на Българската армия". Това каза пред журналисти..
Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга . Тя се провежда до 10 ноември в храм "Св. Прокопий Варненски", като срещите са всяка вечер от 17 часа...
Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..