Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което институцията има както със сънародниците и близо 1000 от техните организации зад граница, така и с почти всички български министерства и институции, за да осъществява мисията си на посредник между сънародниците ни в чужбина и България. Едно от постиженията през тази година бе програмата за целево финансиране на български културни сдружения в чужбина:
Важен елемент от същността на българските общности зад граница, са медиите, създавани от тях за тях. За да съществуват, те също се нуждаят от подкрепа от българската държава.
"През 2025 в София ще се проведе двадесето издание на Световната среща на българските медии, която ще организираме съвместно с БТА. Много разчитам, че на нея ще отворим голямата тема за финансирането на българските медии в чужбина, тъй като ако българските фолклорни състави представляват България със средствата на културата, медиите в чужбина го правят чрез печатно или електронно слово. През следващата година до месец май ще бъде готов анализът, който ще направим за тях и ви обещавам, че ще бъде много интересен."
Агенцията продължава да осъществява административната услуга "Удостоверяване на български произход" на кандидатстващите за обучение в български университети по постановление № 103 млади хора от историческите ни общности, но и за Министерството на труда и социалната политика, за които удостоверяват дали лица, започващи работа у нас, имат български произход.
"Всичко това изисква сериозна гъвкавост както от наша страна, така и от тази на МОН и МТСП, защото голяма част от тези взаимоотношения не са регулирани законодателно. Ние знаем дали тези лица имат български произход, но не е уреден начинът, по който двете ведомства да получат тази информация" – посочва г-жа Манджукова.
Що се отнася до историческите ни общности, макар ангажиментът на Агенцията към МОН да е само да удостовери техния произход, институцията продължава да помага и след това на всеки, потърсил съдействие от нея:
"Тези младежи идват от различни страни и им е необходимо време, за да се адаптират в България. За да се случи това по-безболезнено, трябва да се намали стресът. Кога да извадят удостоверението за произход, кога и с какви документи да минат и през дирекция "Миграция" – всичко това е стрес и ние сме приели да им съдействаме, разяснявайки тези процедури. Освен това всяка година Агенцията организира среща с представителите на университетите у нас, в които има студенти по Постановление 103, което им позволява да обменят опит за работата си с тях. През 2025-а ще проведем срещи със самите студенти в различните градове, за да разберем с какво още можем да им бъдем полезни."
ИАБЧ вече има информационен портал "103 стъпки към успеха", чиято цел е да събере информация за всички българи от чужбина, обучавали се по Постановление 103, но и по предишните решения от 1992 и 1991. През 1990 също идват някои, които днес са все още в България.
Сред срещите с общностите ни зад граница тази година, които г-жа Манджукова открои, са тези със сънародниците ни в Швеция и Дания:
"Трогателна беше срещата в Малмьо, където българската православна община "Св. Иван Рилски" съществува от 40 години, тоест отпреди промените в България. Ценно е обаче, че за разлика от много държави, в които е имало такива организации преди 10 ноември 1989 г., но не са успели да приемат новите емигранти от 90-те и нататък, тези в Швеция са успели. Имах невероятния късмет и изказвам благодарност към сънародниците ни и в Бостън, за поканата да посетя едно от най-старите неделни училища в чужбина, което тази година отбеляза своята 25-годишнина."
Изпълнителният директор на ИАБЧ не пропусна възможността да отправи своето пожелание към българите у нас и по света за предстоящата 2025 година:
"Не мога да избягам от себе си и като българка, родена в Украйна, първото ми пожелание, към всички, е да настъпи мир. Казвам към всички, а не само към българите в Украйна, защото тази война показа, че такова нещо е възможно и през 21-ви век и колко е важно да ценим мира. Разбира се, желая и здраве, защото само един здрав човек, може да бъде полезен на семейството си. Благоденствие и мир в семействата, защото само когато човек е спокоен за семейството си, той може да бъде полезен на обществото. Да пазим семействата си, здравето си, и да гледаме да сме полезни на хората!"
Снимки: БГНЕС, Facebook /Райна Манджукова, posolstvo.euПисател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..
Още по-пъстър парламент очерта вотът на избирателите на предсрочните парламентарни избори от 27 октомври. Първоначалните прогнози вещаеха 9-партийно Народно събрание, но резултатите, които ЦИК провъзгласи след обработване на всички протоколи попариха..
Вот по инерция. Вот с последна капчица надежда, че утре всичко ще бъде наред и ще се чуем по изборен повод след четири години. Вот на огорчение от политиците, от нас самите, от други там, които не са гласували. "Нагласите са много..
Българската компания "Балкан Агрикалчъръл" получи златен лиценз за инвестиционен проект в Египет, съобщи Българското посолство в Кайро. В последния ден..